OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE "ASTROTAFIG"
Noviaworld.com is Now selling Unlimited everthing website hosting! You will recieve a hosting plan that has unlimited Space, unlimited bandwith, Unlimited Mysql's, Unlimted Pop 3 email accounts, and the list goes on and on! So dont wait another Minute, review this deal at Noviaworld.com
Looking for Infusions, Mods or even Technical Support? Then checkout Our support forums. We look forward in helping you with all your questions. We hope you will submit your mods as well.
Just a reminder to all. to view all the downloads, forums and everything else, you will need to Register Here First or all options will not be shown to you. All memberships are completely free! We will not ask you for money to join our site.
PHP-Fusion Themes - The largest maker of Themes designed for PHP-Fusion.
Knowledgeable staff onboard to answer all your theme related questions.
Forums packed with information to assist you in your search for answers.
We offer Custom Theme Designs to meet your specific needs.
Strona Główna Artykuły Download Linki Kategorie Newsów Kontakt Galeria Księga Gości Active.Region.Maps 25 Wrzesień 2020
Aktualny obraz z SOHO
SOS PTMA
SOS PTMA
Grupa SOS FB
SOS PTMA Grupa FB
Forum Obserwatorów Nieba
FORUM SOS PTMA
Strona Janusza Wilanda
AstroJaWil
Rafał Tomasik
AlmSun
David Evans
coleshillastronomy
POA-blog
POA
PTMA Poznań
PTMA Poznań
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
GLOBE
Astro-ranking
UNIVERSE-site | Ranking Stron Astronomicznych
CV-Helios
CV-Helios
Heliofisica
Blog Paco
Powitanie
Witam na mojej stronie. Jeśli podobnie jak ja interesujesz się astronomią to znalazłeś się na odpowiedniej stronie. Od 2012 roku jestem koordynatorem Sekcji Obserwacji Słońca przy Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii. Reaktywowana przeze mnie sekcja skupia obserwatorów Słońca z Polski i zagranicy. Swoje raporty z obserwacji opracowujemy bezpośrednio na nowo przebudowanej stronie. Jeśli masz podobne zainteresowanie to zapraszam do nas. Z lewej strony znajdziesz link do naszej sekcji SOS PTMA, a jeśli chcesz się bezpośrednio skontaktować ze mną to wyślij email astrotafig@gmail.com. Na portalach społecznościowych: https://www.facebook.com/tadek.astrotafig.1 https://twitter.com/home?lang=pl
Nowe forum astronomiczne
Witam! Od paru dni funkcjonuje nowe forum astronomiczne założone przez Sekcję Obserwacji Słońca PTMA.
Każdy miłośnik astronomii znajdzie na forum ciekawy dla siebie temat i po rejestracji, która trwa parę sekund może brać udział w dyskusji.


http://sos.poa.com.pl/forum/index.php
Asteroida pomiędzy Merkurym a Wenus
Ciekawe Zjawiska Podejrzenie, że coś znajduje się pomiędzy orbitami Merkurego a Wenus doprowadziło w końcu do odkrycia obiektu, któremu dano nazwę 2020AV2. Odkrycia dokonano stosunkowo niedawno , bo w styczniu tego roku. okazało się, że pomiędzy orbitami Merkurego a Wenus krąży dość spora asteroida o średnicy 2km. Dotychczas sądzono iż asteroidy mogą się przedostawać na tak bliską orbitę wokół Słońca ale o średnicy 1km, gdy tym czasem asteroida 2020AV2 jest dwukrotnie większa. Niestety zagadką jest w jaki sposób tam się przedostała.

20202AV2
png co to
Spotkanie z Uranią 2020
Astro-spotkania Z powodu aktualnie panującej zarazy na całym świecie jakoś trudno zmusić się do pisania.
W szkołach bywam bardzo rzadko, głównie z powodu braku czasu. Kiedy się jednak pojawiam daję z siebie wszystko. 28 lutego tego roku miałem przyjemność gościć w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Połajewie. Dyrektorem jest Pani Lucyna Stolcman. Dzieci klasy VIa uczestniczyły w projekcie “Noc w szkole”. Całość programową przygotowały panie: Natalia Stepka, Daria Karaś i Arleta Nowaczyk.
Oprócz różnych zabaw w programie znalazły się: warsztaty z psychologiem, nauka języków obcych czy wykonanie plakatów z profilaktyki uzależnień. Był też akcent astronomiczny, gdyż poproszono mnie o mały pokaz nieba i krótką prezentację. Kiedy sprzęt znalazł się w samochodzie, a została godzina do wyjazdu przeszła porządna ulewa. Deszcz sprawił, że zrobiła się fantastyczna pogoda do obserwacji. Po wjeździe na teren szkoły postanowiłem najpierw zrobić pokaz, a później prezentację. Czas naglił bowiem Księżyc chylił się ku zachodowi. Oczywiście zabrałem reflektor 200 x 1000 na montażu paralaktycznym. Księżyc w I kwadrze oglądaliśmy używając okularu UWA 9 mm. W pokazie uczestniczyło około 20 uczniów. Każdy chciał go zobaczyć. Opiekunki grupy również czekały na swoją kolejkę zobaczenia naszego satelity przez teleskop. Niejedni po raz pierwszy oglądali Księżyc w takim powiększeniu. Drugim obiektem tej nocy był gwiazdozbiór Oriona, a konkretnie mgławica M42. Mgławicę bez problemu można było zobaczyć gołym okiem w postaci małej mgiełki. Jednak obraz w teleskopie sprawiał, że dzieci się nim zachwycały.
Po pokazie dzieci miały kolację, a ja czas na przygotowanie się do prezentacji. Duży teleskop wylądował w bagażniku samochodu a wyciągnąłem teleskop dedykowany do Słońca, również reflektor, ale nieco mniejszy, bo 114 x 900. Na sali rozstawiłem rollup Uranii i banner SOS PTMA. Na ławkach rozkładałem promocyjne egzemplarze najstarszego czasopisma astronomicznego w Polsce. Kiedy dzieci się zjawiły zacząłem swoją prezentację pt.” Spotkanie z Uranią”.W pierwszych slajdach nawiązałem do powstania czasopisma i obecnego wydawcy. Przedstawiłem też główne działy Uranii Postępy Astronomii. W kolejnych slajdach przedstawiłem moją rolę w czasopiśmie i w Polskim Towarzystwie miłośników Astronomii. W następnych slajdach pokazałem i omówiłem cały Układ Słoneczny i niektóre gwiazdozbiory oraz jaśniejsze mgławice.

n4
n3
n1
Polacy w kosmosie-150 lat badań przestrzeni kosmicznej
Przemysław Rudż znany popularyzator astronomii, muzyk i nie wiadomo co jeszcze opowiada o badaniach w przestrzeni kosmicznej i wkładzie w nim naszych rodaków. Wprowadzenie Sebastian Soberski z Planetarium Obserwatorium w Grudziądzu. Serdecznie zapraszam.

Czyżby życie na Wenus?
Może daleko szukamy a blisko jest. Film o odkryciu mikrobów w atmosferze planety Wenus. No cóż albo kolejna poszlaka wykryta przez radioteleskop albo coś tam faktycznie jest. W tak gęstej atmosferze zasłaniającej powierzchnię planety aż nie chce się wierzyć. Mimo to zapraszam do obejrzenia filmu w wersji angielskiej.

Posiedzenie Zespołu Ds.Technologii Kosmicznych i Astronomii.
Dobrze, że dzięki Robertowi Szajowi coś się dzieje na polu astronomii, mimo panującej pandemii. Sebastian Soberski opowiada o działalności PTMA. Wśród sekcji w PTMA wymienia również sekcję SOS PTMA. Zresztą warto obejrzeć całość. Zapraszam:-)

Współczynnik obserwatora
Newsy WSPÓŁCZYNNIK OBSERWATORA „k”
Przy liczbie Wolfa zastosowano tzw. odpowiedni współczynnik „k” co on oznacza. Wolfowi chodziło o ujednolicenie obserwacji ilości grup plam i ilości samych plam ich wartość mnoży np. 0,5 czy 2,0. Do dziś w obserwatorium astronomicznym w Zurichu znajduje się luneta oczywiście odpowiednio przeglądana i konserwowana przez którą sam Rudolf Wolf wykonywał obserwacje. Stanowi ona odpowiedni wzorzec normując wszystkie prowadzone obserwacje plam słonecznych i ich grup.
Obraz może zawierać: tekst „w komórki Lp. od do 40 wpisujemy tylko dane Liczba Wolfa międzynarodowa Liczba Wolfa obserwowana zyLp. pustą wpisując (10*g+f) -liczba Wolfa współczynniktwojej korelakcji" 0,8619 wspólczynnikobeerwatora obserwatora "k" 1,2196 42 31 47 51 29 49 56 -wspólczynnik obserwatora EXCEL 2019 ilosc wykonanych obserwacji 21 EXCEL 2019JANUSZ ANKOWSKI sOS PTMA S PTMA”

Ciekawa koniunkcja
Ciekawe Zjawiska Jutro po 02.00 a nawet nad ranem przed 05.00 czasu lokalnego będzie można podziwiać ciekawą podwójną koniunkcję Księzyca z Praeseppe oraz Wenus w niespełna 2 stopniowej odległości.
Obraz może zawierać: tekst „wa dac U.LIVE KSIĘŻYC(15%) 15%) KONIUNKCJA KSIĘŻYCA, WENUS M44 PIĘKNEZBLIŻENIENA NA PORANNYM NIEBIE ZBLIŻENIE WRZEŚNIA OD OK. 02:30”


Poradnik Gapię się w niebo nocą.
Newsy Zawsze promuję czyjąś inicjatywę w szerzeniu poznawania nieba. Zachęcam, nie tylko do pobrania, ale również do przestudiowania owego poradnika. Oddaję głoś autorowi poradnika.

Hej.
Zachęcam Was do poczytania e-booka dla początkujących astro miłośników. Znajdziecie tam cenne rady co, kiedy i jak obserwować niebo oraz je fotografować 📷
Poradnik powstał przy dużej pracy jaką wykonał Piotr Stefaniak za co mu bardzo dziękuję!
Adam Hurcewicz.

Pobierz e-book
Aktualizacja serwera POA
Witam! Dla tych, którzy odwiedzali, korzystali ze strony naszej sekcji słonecznej mam złą wiadomość. Zaktualizowano serwer na wyższą wersję i nasza strona się nie wyświetlała tak jak powinna. Nasz webmaster dokonał przekierowania na forum, ale póki co nie można się do niego zalogować. Będziemy informować o dalszych postępach w sprawie naszej strony na bieżąco.
Pozdrawiam!
Koordynator SOS PTMA
Słońce 01.05.2020
Astro i obserwacje Dzisiaj można by powiedzieć, że nic specjalnego się nie dzieje na Słońcu, oczywiście na fotosferze. Jednak bym skłamał. Plam rzecz jasna nie widziałem ale na zachodzie blisko brzegu tarczy zauważyłem dwie bardzo jasne pochodnie. Zwykle są to pola pochodni a dziś to były dwa wyraźne jakby języki swą jasnością przewyższające jasność fotosfery. Muszę dodać że godzinę przed obserwacja przeszła burza gradowa i po niej zrobiła się bardzo dobra przejrzystość atmosfery, że na tarczy była widoczna granulacja. Oczywiście prowadziłem obserwacje wizualnie przez teleskop 114 x 900 z wytrawionymi lustrami i okularem UWA 9mm. Dawno już czegoś podobnego nie widziałem.

Strona 1 z 20 1 2 3 4 > >>
Informacja
widgeo.net
Imienniczek
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 50
Nieaktywowany Użytkownik: 1057
Najnowszy Użytkownik: JBspunti


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu