OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE "ASTROTAFIG"
Noviaworld.com is Now selling Unlimited everthing website hosting! You will recieve a hosting plan that has unlimited Space, unlimited bandwith, Unlimited Mysql's, Unlimted Pop 3 email accounts, and the list goes on and on! So dont wait another Minute, review this deal at Noviaworld.com
Looking for Infusions, Mods or even Technical Support? Then checkout Our support forums. We look forward in helping you with all your questions. We hope you will submit your mods as well.
Just a reminder to all. to view all the downloads, forums and everything else, you will need to Register Here First or all options will not be shown to you. All memberships are completely free! We will not ask you for money to join our site.
PHP-Fusion Themes - The largest maker of Themes designed for PHP-Fusion.
Knowledgeable staff onboard to answer all your theme related questions.
Forums packed with information to assist you in your search for answers.
We offer Custom Theme Designs to meet your specific needs.
Strona Główna Artykuły Download Linki Kategorie Newsów Kontakt Galeria Księga Gości Active.Region.Maps 23 Październik 2019
Aktualny obraz z SOHO
SOS PTMA
SOS PTMA
Grupa SOS FB
SOS PTMA Grupa FB
ForumSOS PTMA
FORUM SOS PTMA
Strona Janusza Wilanda
AstroJaWil
Rafał Tomasik
AlmSun
David Evans
coleshillastronomy
POA-blog
POA
PTMA Poznań
PTMA Poznań
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
GLOBE
Astro-ranking
UNIVERSE-site | Ranking Stron Astronomicznych
CV-Helios
CV-Helios
Heliofisica
Blog Paco
Powitanie
Witam na mojej stronie. Jeśli podobnie jak ja interesujesz się astronomią to znalazłeś się na odpowiedniej stronie. Od 2012 roku jestem koordynatorem Sekcji Obserwacji Słońca przy Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii. Reaktywowana przeze mnie sekcja skupia obserwatorów Słońca z Polski i zagranicy. Swoje raporty z obserwacji opracowujemy bezpośrednio na nowo przebudowanej stronie. Jeśli masz podobne zainteresowanie to zapraszam do nas. Z lewej strony znajdziesz link do naszej sekcji SOS PTMA, a jeśli chcesz się bezpośrednio skontaktować ze mną to Wyślij email
Nowe forum astronomiczne
Witam! Od paru dni funkcjonuje nowe forum astronomiczne założone przez Sekcję Obserwacji Słońca PTMA.
Każdy miłośnik astronomii znajdzie na forum ciekawy dla siebie temat i po rejestracji, która trwa parę sekund może brać udział w dyskusji.


http://sos.poa.com.pl/forum/index.php
Przekazanie książek
Skoro miały się kurzyć niech komuś jeszcze się przydadzą. Dzisiaj przekazałem Bibliotece Publicznej w Ryczywole część moich książek z astronomii zakupionych jeszcze w ubiegłym


II Zjazd SOS PTMA cz.2
Jesteśmy przede dniu II Zjazdu naszej sekcji słonecznej. Zjazd ten odbędzie się tym razem w Piwnicach i Truszczynach. Jeśli chodzi o Piwnice to nikomu nie trzeba tłumaczyć, natomiast Truszczyny to moiejsce gdzie funkcjonuje obserwatorium Roberta Szaja, które mamy zamiar w tym roku zwiedzić. Oczywiście wszystko zostało prędzej umwione z właścicielem posiadłości. Zjazd został podzielony na dwa etapy:  w pierwszym wygłoszone zostaną prelekcje naukowców i miłośników zakończone grillem, w drugim wyjazd do Truszczyn. Tam zwiedzanie i prelekcja Roberta na temat ostatniego zaćmienia Słońca. W dniu prelekcji ze znanych naukowców obserwatorium w Piwnicach wystąpią: Sebastian Soberski, Maciej Mikołajewski, Eugeniusz Pazderski i Grażyna Gawrońska. Szczegółowy plan prelekcji zamieściłem na grupie zamkniętej fb uczestników zjazdu. Ogółem będzie około 30 osób uczestniczących w zamkniętym II Zjeździe SOS PTMA. Z zaproszonych gości będą Andrzej Pilski- I koordynetor sekcji, Adam Derdzikowski przedstawiciej Towarzystwa Obserwatorów Słońca, oraz Maciej Polak z firmy Tempoprint, która przygotowała dla nas banner i identyfikatory   


II Zjazd SOS PTMA
Jak Wam wiadomo z chociażby portali społecznościowych 21 września rozpocznie się II Zjazd SOS PTMA w Piwnicach pod Toruniem. Dzień pierwszy to prezentacje i zwiedzanie a w dniu drugim przenosimy się do Obserwatorium Roberta Szaja w Truszczynach, to około 100 km od Piwnic. Stacjonujemy w Hostelu Silver w centrum Torunia. Ponieżej plan prezentacji:

Plan prezentacji na sobotę 21 września wygląda następująco.

od 10.00 do 10.30 Powitanie i prezentacja Tadeusz Figiel

Temat: Historia SOS PTMA / Dlaczego Ja

10.45 do 11.15 Sebastian Soberski

Temat: 100 lecie Ptma.

11.15 do 11.30 Robert Szaj

Temat: Zaćmienie Słońca 2019

11.30 do 12.30 Maciej Mikołajewski

Temat: film Astronarium 100 lecie Uranii.

12.30 do 13 Adam Derdzikowski

Aktywność Słoneczna CV

13.00 do 13.30 Kawa i ciasto

13.45 do 14.15 Łukasz Wojtyniak

Temat: Astronomia w przedszkolu.

14.15 do 15 zwiedzanie obserwatorium

lub w razie pogody obserwacja Słońca

15.00 do 15.30 Eugeniusz Pazderski.

Sprzęt do radiowych obserwacji Słońca

15.45 do 16.45 Grażyna Gawrońska.

Radiowe obserwacje Słońca

16.45 do 17.45 zwiedzanie obserwatorium

18.00 Grill.
Obłoki Srebrzyste
22 czerwca około godziny 23.30 czasu letniego w naszej miejscowości. Zdjęcie wykonałem telefonem Huawey P Smart 2019.Piknik astronomiczny nad Flintą
Astro-spotkania Wstępnie na 14 września wraz z KGW Ryczywół nad Flintą zaplanowaliśmy pokaz nieba dla naszych mieszkańców i przyjezdnych gości. Pokaz odbędzie się na łące przy krowim mostku. Mamy tam dostęp do 360 stopni horyzontu i mam nadzieję, że pogoda nam dopisze. Na pewno będą ciepłe posiłki, gdyż w nocy robi się zimno. Na pokaz zaproszę paru kolegów z Oddziału Poznań Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii aby wsparli mnie sprzętem. Więcej o pokazie w późniejszym terminie.
Poradnik Obserwatora Słońca SOS PTMA
Ostatnio dokopałem się do czegoś co nigdy nie zostało publicznie opublikowane. Jest to poradnik obserwatora Słońca SOS PTMA. Zrobiłem z tego krótki film.

11.04.2019 Grupa 2738
Dzisiaj ranek bezchmurny to od razu przystąpiłem do obserwacji. Tak jak wczoraj użyłem obu teleskopów. Do projekcji zastosowałem takiej siatki, która przedstawiam poniżej. Po wyznaczeniu równika i przyłożeniu siatki heliograficznej uzyskałem szerokość heliograficzną plamy B= 06. Na tarczy wiele się nie zmieniło jeśli chodzi o obraz grupy. Nadal jest to plama z jednym półcieniem i obok dwie mniejsze bez półcienia. Oczywiście tak się ma sprawa w moich teleskopach. Seeing 3, wiatr2,widocznosć 2, grup 1N, plam 2. R=13,SN=12,CV 10. Wydaje się jakby plama próbowała się rozerwać, czy tak będzie zobaczymy.


Grupa plam 2735
Ciekawe Zjawiska Dzisiaj 18.03.2019 pokazała się nowa grupa . W grupie zaobserwowałem 4 plamy, w tym dwie z półcieniami. Klasyfikacja CV Dao lub Dro. Trochę mało czasu bowiem obserwacja przed zachodem. Grupa pojawiła się daleko od równika Słońca. R = 14 a SN =22. Pod spodem poglądowy rysunek z programu AlmSoS. Tendencja rozwojowa. Na pewno mamy do czynienia z grupą dwubiegunową. W moim teleskopie północ na dole szkicu.
http://sos.poa.com.pl/forum/download/file.php?id=887&mode=view
Nasz kolega Dr. Wojtek Borczyk odszedł do gwiazd

27 lutego niespodziewanie, w wieku 54 lat odszedł nasz wspaniały Kolega, doktor Wojtek Borczyk. Był prawdziwym pasjonatem astronomii, choć może czasem żałował, że nie uprawia jej sto lat temu. Meandrując pomiędzy zamiłowaniem do astronomii i rodzinnymi tradycjami medycznymi, ukończył ostatecznie specjalność „astrometria” na Wydziale Fizyki UAM w roku 1991, a osiem lat później obronił na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu pracę doktorską na temat gwiazd kataklizmicznych. 

Dał się poznać jako serdeczny, pełen dobrego humoru Człowiek, niezastąpiony Kompan do przerw na herbatę i rozmów o zegarach, samochodach w ogóle, a Willysie w szczególności, motocyklach, krucjatach, historii astronomii, kotach, absurdach z życia wziętych i setkach innych spraw, które go frapowały. Nie potrafił zasiedzieć się w żadnej wąskiej specjalności, ale miał w sobie szczerość zamiłowań, którą zjednywał sobie słuchaczy – zwłaszcza przy okazji wykładów popularnych. 

Uwielbiał stare gruchoty, lecz los nie dał mu zakosztować tej roli. Jego przysłowiowe „ojojoj” i „nie jest dobrze” długo jeszcze będą powtarzane w Obserwatorium, ale trudno się pogodzić z tym, że nie padną już z ust ich Autora. 

Żegnaj Wojtku. Wypijemy herbatkę myśląc o Tobie. 

Wojtek Borczyk był prawdziwym kolegą. Nigdy nam nie odmówił. Był stałym wykładowcą na spotkaniach naszego oddziału PTMA. Potrafił fantastycznie opowiadać czasem o trudnych pojęciach astronomicznych. Z chęcią angażował się w nasze poczyniania. Łaczymy się w głębokim smutku. Stąd na naszej stronie i forum żałobne motywy. Przypis TF


II Zjazdu SOS PTMA nie będzie w tym roku
Jak większość z was dowiedziała się za pośrednictwem portali społecznościowych II Zjazd SOS PTMA w 2018 roku się nie odbędzie. Niestety z powodów osobistych musiałem wcześniej podjąć decyzję o odwołaniu II zjazdu naszej sekcji, który miał się odbyć w Piwnicach we wrześniu 2018 roku. Zjazd prawdopodobnie odbędzie się za rok. Postaram się załatwić prelegenta, który zapoznał by nas z klasyfikacją CV. Nasza sekcja została zauważona przez dyrektora CV Helios Pana Malde i dostałem zaproszenie do wysyłania raportów związanych z aktywnością Słońca opartych o kalsyfikację CV. Wcześniej w naszych nowych raportach na przebudowanej stronie mamy już możliwość wyznaczania współczynnika CV.
Zapraszam do sprawdzania wiadomości dotyczących zjazdu na naszej stronie sos.poa.pl oraz na stronie grupy na portalu społecznościowym facebook.

Koordynator SOS PTMA
Tadeusz Figiel
Strona 1 z 17 1 2 3 4 > >>
Informacja
widgeo.net


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu