OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE "ASTROTAFIG"
Noviaworld.com is Now selling Unlimited everthing website hosting! You will recieve a hosting plan that has unlimited Space, unlimited bandwith, Unlimited Mysql's, Unlimted Pop 3 email accounts, and the list goes on and on! So dont wait another Minute, review this deal at Noviaworld.com
Looking for Infusions, Mods or even Technical Support? Then checkout Our support forums. We look forward in helping you with all your questions. We hope you will submit your mods as well.
Just a reminder to all. to view all the downloads, forums and everything else, you will need to Register Here First or all options will not be shown to you. All memberships are completely free! We will not ask you for money to join our site.
PHP-Fusion Themes - The largest maker of Themes designed for PHP-Fusion.
Knowledgeable staff onboard to answer all your theme related questions.
Forums packed with information to assist you in your search for answers.
We offer Custom Theme Designs to meet your specific needs.
Strona Główna Artykuły Download Linki Kategorie Newsów Kontakt Galeria Księga Gości Active.Region.Maps 01 Listopad 2020
Aktualny obraz z SOHO
SOS PTMA
SOS PTMA
Grupa SOS FB
SOS PTMA Grupa FB
Forum Obserwatorów Nieba
FORUM SOS PTMA
Strona Janusza Wilanda
AstroJaWil
Rafał Tomasik
AlmSun
David Evans
coleshillastronomy
POA-blog
POA
PTMA Poznań
PTMA Poznań
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
GLOBE
Astro-ranking
UNIVERSE-site | Ranking Stron Astronomicznych
CV-Helios
CV-Helios
Blog Mariusza Krukara
MKrGeo
Heliofisica
Blog Paco
Powitanie
Witam na mojej stronie. Jeśli podobnie jak ja interesujesz się astronomią to znalazłeś się na odpowiedniej stronie. Od 2012 roku jestem koordynatorem Sekcji Obserwacji Słońca przy Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii. Reaktywowana przeze mnie sekcja skupia obserwatorów Słońca z Polski i zagranicy. Swoje raporty z obserwacji opracowujemy bezpośrednio na nowo przebudowanej stronie. Jeśli masz podobne zainteresowanie to zapraszam do nas. Z lewej strony znajdziesz link do naszej sekcji SOS PTMA, a jeśli chcesz się bezpośrednio skontaktować ze mną to wyślij email astrotafig@gmail.com. Na portalach społecznościowych: https://www.facebook.com/tadek.astrotafig.1 https://twitter.com/home?lang=pl
Nowe forum astronomiczne
Witam! Od paru dni funkcjonuje nowe forum astronomiczne założone przez Sekcję Obserwacji Słońca PTMA.
Każdy miłośnik astronomii znajdzie na forum ciekawy dla siebie temat i po rejestracji, która trwa parę sekund może brać udział w dyskusji.


http://sos.poa.com.pl/forum/index.php
Spotkanie online SOS PTMA
Na naszym forum w części " Sekcja Obserwacji Słońca" został dodany dział " Spotkanie online", który to jest widoczny tylko dla zalogowanych. W tym dziale będę umieszczał link do spotkania online naszej sekcji. Próba już wkrótce. Pozdrawiam:-)
Słońce dnia 25.10.2020
Taką sytuację aktualnie mamy na Słońcu dzisiaj 25.10.2020 o godz 11.10UT Obserwujcie. rysunek poglądowy.
Pierwsza grupa to stara AR 2776 nadal z półcieniem już blisko brzegu. Druga grupa dość skomplikowana i tu może się coś dziać, co prawda jest już w centrum tarczy.
Może ze zdjęcia za bardzo nie widać ale posiada 2 półcienie. Jeden z dwiema plamami i jedna plam na końcu grupy z półcieniem. W środku grupy jeszcze jedna drobna plamka, przynajmniej tak to widziałem w TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami. Oba półcienie nieregularne. Również wewnątrz grupy liczne drobne włoskowate pochodnie.

Obrazek tarczy Słońca 25.10.2020
Słońce dnia 25.10.2020
Taką sytuację aktualnie mamy na Słońcu dzisiaj 25.10.2020 o godz 11.10UT Obserwujcie. rysunek poglądowy.
Pierwsza grupa to stara AR 2776 nadal z półcieniem już blisko brzegu. Druga grupa dość skomplikowana i tu może się coś dziać, co prawda jest już w centrum tarczy.
Może ze zdjęcia za bardzo nie widać ale posiada 2 półcienie. Jeden z dwiema plamami i jedna plam na końcu grupy z półcieniem. W środku grupy jeszcze jedna drobna plamka, przynajmniej tak to widziałem w TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami. Oba półcienie nieregularne. Również wewnątrz grupy liczne drobne włoskowate pochodnie.

Obrazek tarczy Słońca 25.10.2020
Początki mojej pasji
Jak to się zaczęło. Co skłoniło mnie do zainteresowania sie astronomią?
Posłuchajcie.
Raport 10/2020
Zapraszam do zapoznania się z Raportem za wrzesień 2020r.
Już z wykresu możemy się dowiedzieć, że mimo ogłoszenia początku nowego cyklu to nadal trwamy w głębszym minimum.
Uśredniona Liczba Wolfa wygenerowana spośród 113 obserwacji 8 obserwatorów wynosi R=0,35. Aktywność Słoneczna z 92 obserwacji 7 obserwatorów SN=0,04.
Wszystkim za przesłane raporty serdecznie dziękuję.

OBSERWATORZY:
1.Mikołajczak Eugeniusz 25
2.Zagrodnik Jerzy 25 ( Ogółem 7339 )
3.Bańkowski Janusz 23
4.Paco Jimenes 21
5.Figiel Tadeusz 6
6.Antonio Zapata 5
7.Raczyński Łukasz 5
8. Grupa Abelowa 3

R-10-2020

Proszę tych, którzy z jakiś powodów mieli a nie wysłali swoich raportów o kontakt po przez forum (PW), czy email:
astrotafig@gmail.com
Życzę wszystkim jak najwięcej słonecznych dni.

Intrygujące zjawiska możliwe do zaobserwowania podczas zaćmienia Słońca
Download Ukazała się książka naszego kolegi Mariusza Krukara, fascynata zaćmieniami Słońca, który to badał zjawiska zachodzące podczas zaćmienia a pomijane przez obserwatorów zaćmień Słońca. książka jest ewenementem przynajmniej w naszym kraju, bowiem mało kto dotychczas zwrócił na te zjawiska uwagę, nie mówiąc już o głębokiej analizie.
Jeśli kogoś interesują te zjawiska to nie ma lepszej pozycji książkowej. W imieniu autora serdecznie zapraszam.

Head

Intrygujące zjawiska możliwe do zaobserwowania podczas zaćmienia Słońca
Raporty
Witam! Strona już funkcjonuje normalnie i proszę tych obserwatorów, którzy do tej pory wysyłali online swoje raporty aby to uczynili, gdyż termin wysyłania raportów już minął. Czekam na spóźnione raporty z września do 15 października.
Poczatki obserwacji plam na Słońcu w Polsce
Obserwacje Słońca należą do jednych z najprostszych pod kilkoma względami. Pierwszym ważnym atutem jest fakt nie zarywania nocy. Innym jest to, że nie potrzeba teleskopu dużych rozmiarów. Mimo tych udogodnień w Polsce ludzie nie kwapią się do obserwacji Słońca. A jak to było kiedyś? Do najstarszych obserwacji Słońca w Polsce należy zaliczyć działalność Jezuitów w Kaliszu, w XVII wieku, oraz obserwacje Jana Heweliusza w Gdańsku. Takie obserwacje podejmowano na początku XX wieku, a także w okresie międzywojenny. Rezultaty opublikowano w Uranii nr 10 z 1925 roku (s. 89-92). Autorem artykułu jest J. Wasiutyński, który prowadził systematyczne obserwacje Słońca polegające na wyznaczaniu liczby Wolfa, rejestracji grup plam w okresie od maja do sierpnia 1925 roku, czyli w maksimum aktywności 16. cyklu. Obserwacje tarczy słonecznej prowadzili również E. Stenz (1924) i M. Łobanow (1926). Największą liczbę obserwacji Słońca (642) w latach 1912 - 1939 przeprowadził A. Wilk. Dzięki PTMA dzisiaj dostępne są w archiwum w wersji elektronicznej. Po drugiej wojnie światowej obserwacje Słońca również odgrywały ważną rolę dla miłośników astronomii, o czym świadczą artykuły M. Mazura i A. Wróblewskiego, zamieszczone w Uranii: 5-6 1946 M. Mazura i 7-8 1951 A. Wróblewskiego. A. Wróblewski w tym tekście opublikował wyniki swoich obserwacji Słońca z lat 1949 – 1950. Jednak przełomową datą dla systematycznych polskich obserwacji Słońca jest rok 1951. Data ta wiąże się z apelem prof. Jana Mergentalera o zorganizowaniu systematycznych, jednolitych i prowadzonych przez większą grupę osób, obserwacji Słońca. Apel został opublikowany w Nr 7-8/1951.


Pozwolicie, że przytoczę te ważne słowa, które zaważyły na dalszej działalności obserwacyjnej Słońca przez polskich miłośników astronomii:

„Istnieje częściowo zrealizowany już projekt, by we Wrocławskim Obserwatorium zorganizować centralę obserwacji słonecznych podobną do tych, jakie istnieją w innych krajach. Dlatego zwracam się z gorącym apelem do miłośników by chcieli wziąć udział w naszych pracach, udział nie tylko przyjemny, ale i pożyteczny, wyrażający się w obserwowaniu Słońca i nadsyłaniu do Wrocławia wyników swoich obserwacji. Na łamach Uranii znajdzie się w przyszłości miejsce dla stałego publikowania tak zebranych obserwacji, po opracowaniu ich we Wrocławskim Obserwatorium.”
J-Mergentaler


Na zdjęciu: Jan Mergentaler

Potem następuje kilka wskazówek, jak przeprowadzić takie naukowe obserwacje Słońca. Apel ten nie pozostał bez echa, a na wyniki nie musiano długo czekać. Jeszcze w 1951 roku grupa obserwatorów przeprowadziła 382 obserwacje, których wykonawcami byli: W. Lisiak (Poznań), J. Mergentaler (Wrocław), M. Orlicz (Kasprowy Wierch), K Sałasiński. W 1953 systematyczne obserwacje Słońca wykonywało już 12 obserwatorów. Najaktywniejszym obserwatorem w tym czasie i przez jeszcze wiele lat był A. Barbacki z Nowego Sącza, wykorzystujący w ciągu roku 300 dni obserwacyjnych. Należy dodać, że w latach 1952 - 1961 wykonał 2931 obserwacji. Drugim z aktywniejszych obserwatorów był wspomniany już A. Wróblewski. 7 kwietnia 1956 roku odbył się I Zjazd Obserwatorów Słońca. Następne zjazdy były się w latach 1960 i 1962. Na powstanie sekcji trzeba było poczekać jeszcze ponad 10 lat.

Wykorzystano materiały udostępnione przez J.W Kosiński
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA
Ciekawostka na Forum
Można powiedzieć, że uporaliśmy się ze stroną i forum. Strona uzyskała lepszy wygląd i więcej ważnych wiadomości na niej, nie tylko o Słońcu. Cieszy fakt, że coraz więcej gości mamy na forum, gdyby jeszcze zechcieli pisać na nim to już by było de best.
Na forum jako ciekawostkę uruchomiliśmy Pobieralnię. Będzie można tam pobierać różne materiały astronomiczne w pdf. Na początek do pobrania moje stare artykuły opublikowane w Uranii.
Serdecznie zapraszam do pobierania i rejestrowania się na forum.
Zjawiska zachodzące podczas zaćmienia Słońca pod horyzontem.
Astro-spotkania Czy ktoś z tych co zaćmienie oglądali zauważyli również inne zjawiska zachodzące podczas zaćmienia Słońca? Myślę, że takich jest naprawdę niewielu.
Wśród nich jest Mariusz Krukar, który w swoim referacie wygłoszonym na spotkaniu PTMA O/ Krosno opowiada o takich zjawiskach. Mało tego przez dwa lata prowadził badania z tymi zjawiskami związanymi. W imieniu Mariusza i Wacława prezesa O / Krosno zapraszam do wysłuchania I części referatu.

Strona 1 z 21 1 2 3 4 > >>
Czas do Zaćmienia Słońca
Informacja
widgeo.net
Imienniczek
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 50
Nieaktywowany Użytkownik: 1057
Najnowszy Użytkownik: JBspunti


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu