OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE "ASTROTAFIG"
Noviaworld.com is Now selling Unlimited everthing website hosting! You will recieve a hosting plan that has unlimited Space, unlimited bandwith, Unlimited Mysql's, Unlimted Pop 3 email accounts, and the list goes on and on! So dont wait another Minute, review this deal at Noviaworld.com
Looking for Infusions, Mods or even Technical Support? Then checkout Our support forums. We look forward in helping you with all your questions. We hope you will submit your mods as well.
Just a reminder to all. to view all the downloads, forums and everything else, you will need to Register Here First or all options will not be shown to you. All memberships are completely free! We will not ask you for money to join our site.
PHP-Fusion Themes - The largest maker of Themes designed for PHP-Fusion.
Knowledgeable staff onboard to answer all your theme related questions.
Forums packed with information to assist you in your search for answers.
We offer Custom Theme Designs to meet your specific needs.
Strona Główna Artykuły Download Linki Kategorie Newsów Kontakt Galeria Księga Gości Active.Region.Maps 25 Wrzesień 2020
Aktualny obraz z SOHO
SOS PTMA
SOS PTMA
Grupa SOS FB
SOS PTMA Grupa FB
Forum Obserwatorów Nieba
FORUM SOS PTMA
Strona Janusza Wilanda
AstroJaWil
Rafał Tomasik
AlmSun
David Evans
coleshillastronomy
POA-blog
POA
PTMA Poznań
PTMA Poznań
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
GLOBE
Astro-ranking
UNIVERSE-site | Ranking Stron Astronomicznych
CV-Helios
CV-Helios
Heliofisica
Blog Paco
Powitanie
Witam na mojej stronie. Jeśli podobnie jak ja interesujesz się astronomią to znalazłeś się na odpowiedniej stronie. Od 2012 roku jestem koordynatorem Sekcji Obserwacji Słońca przy Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii. Reaktywowana przeze mnie sekcja skupia obserwatorów Słońca z Polski i zagranicy. Swoje raporty z obserwacji opracowujemy bezpośrednio na nowo przebudowanej stronie. Jeśli masz podobne zainteresowanie to zapraszam do nas. Z lewej strony znajdziesz link do naszej sekcji SOS PTMA, a jeśli chcesz się bezpośrednio skontaktować ze mną to wyślij email astrotafig@gmail.com. Na portalach społecznościowych: https://www.facebook.com/tadek.astrotafig.1 https://twitter.com/home?lang=pl
Marzenia się spełniają
Newsy Tytuł pozornie nie ma nic wspólnego z astronomią. To będzie tekst o kilku stronach mojego życia. A ono już jest z astronomią związane nierozerwalnie.

Będąc małym chłopcem, tak jak każdy mały chłopiec, miałem swoje ukryte marzenia. Wyobrażałem sobie, że stoję pod kopułą prawdziwego obserwatorium i mogę spojrzeć w rozgwieżdżone niebo przez profesjonalny teleskop. W latach 70 ubiegłego wieku bariera pomiędzy zawodowymi astronomami a amatorami była jednak nie do przebicia. To był inny świat – nierealny, niedostępny, namaszczony, o lata świetlne odległy od szarzyzny codzienności Polski ludowej. W percepcji kilkunastoletniego chłopaka dostęp do profesjonalnego teleskopu był niemal równie fantastycznym marzeniem jak lot na Księżyc.
W 1978 roku zapisałem się do PTMA. Najbliższy mojego ówczesnego miejsca zamieszkania oddział znajdował się w Poznaniu, z siedzibą na Starym Rynku. Jego prezesem była wówczas mgr Honorata Korpikiewicz. Na spotkania PTMA musiałem jeździć pociągiem, ale zawsze robiłem to z wielką chęcią i bez ociągania.
Pracę maturalną z fizyki napisałem o badaniach Słońca. Bardzo liczyłem, że zostanę laureatem olimpiady astronomicznej i otworzy mi to drogę na wymarzone studia, a później – kto wie – może zostanę naukowcem? W tamtych czasach na studiowanie mogła pozwolić sobie tylko garstka absolwentów szkół średnich, może jakieś 2%, a jeśli pochodziłeś z mniejszej miejscowości i nie miałeś odpowiedniego wsparcia materialnego i logistycznego to twoje szanse na naukę na uniwersytecie czy politechnice były niemal zerowe. Jedną z możliwości był sukces na olimpiadzie przedmiotowej.
Niestety, pech chciał, że zima stulecia pokrzyżowała moje szyki: paraliż całego kraju dotknął także Pocztę Polską, a list z ostatnim zestawem pytań przyszedł długo po terminie. Marzenia o studiach mogłem zakopać głęboko pod ziemię.
Będąc bez indeksu, po ukończeniu nauki w 1981 roku, otrzymałem kartę powołania do służby wojskowej. Trwała ona dwa lata i przypadała na trudny okres stanu wojennego. Po jej zakończeniu założyłem rodzinę, wybudowałem dom i...nie pamiętałem już o moim młodzieńczym marzeniu. Codzienne życiowe obowiązki, nowe priorytety i klimat lat 80 nie sprzyjały zresztą realizacji pasji.
Marzenia o poważniejszym zajęciu się astronomią wróciły w roku 2012, kiedy to Janusz Wiland zaczął namawiać mnie do reaktywowania niedziałającej od blisko dekady, Sekcji Obserwacji Słońca. Dlaczego właśnie ja miałbym to zrobić? Cóż, przez te wszystkie lata wykonywałem obserwacje Słońca, doskonaliłem swoją metodę i zdobywałem wiedzę z tym związaną. Pomagałem też Januszowi w tworzeniu aplikacji AstroJaWil, głównie w części dotyczącej obserwacji naszej gwiazdy dziennej. Wkrótce nasz moduł tak się rozrósł, że postanowiliśmy wyłączyć go z AJW i stworzyć osobny program, który ochrzciliśmy nazwą “Solaris”.
Reaktywowaliśmy zatem Sekcję, a ja w ten sposób stałem się potencjalnym kandydatem na stanowisko jej koordynatora. I to właśnie dzięki temu zbiegowi okoliczności, po dwóch latach znalazłem się w Białkowie, gdzie mieści się jeden z największych w Europie koronografów. Na zaproszenie studentów Uniwersytetu Wrocławskiego trafiłem tam z grupką obserwatorów Sekcji w związku z I Konwentem Heliofizycznym Helcon 2014.
Niespodziewanie, we wrześniu 2016 roku spełniają się moje marzenie. Organizuję wraz z drugim koordynatorem, Januszem Bańkowskim I Zjazd SOS PTMA. Postanawiamy, aby zjazd odbył się w okolicy Torunia. Z wielką pomocą przychodzi nam redaktor naczelny czasopisma „Urania - Postępy Astronomii” Maciej Mikołajewski. On bierze na swe barki przygotowanie ośrodka Bachotek na nasze przybycie. Jedną z niespodzianek przygotowanych przez Macieja jest zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach pod Toruniem. Wtedy po raz pierwszy mogę zobaczyć największy w Polsce teleskop – reflektor Schmidta-Cassegraina o średnicy lustra 90 cm!
We wrześniu bieżącego roku planuję ponownie odwiedzić Piwnice. Odbędzie się tam spotkanie redaktorów i współpracowników Uranii.W programie jest... wejście na największy w Europie Środkowej radioteleskop (średnica 32 m). Mam nadzieję, że nie zabraknie mi odwagi, choć wielu kończy przed „żółtą linią”. Wierzę, że to Bóg wynagrodził mi te lata cierpliwego czekania, więc nie mogę teraz zrejterować.

A więc marzenia jednak się spełniają. Trzeba tylko być im wiernym i nie poddawać się w obliczu trudności.
Kochani, nie bójmy się marzyć!

Koordynator SOS PTMA
Tadeusz Figiel
 Komentarze
Brak komentarzy.
 Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Informacja
widgeo.net
Imienniczek
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 50
Nieaktywowany Użytkownik: 1057
Najnowszy Użytkownik: JBspunti


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu