OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE "ASTROTAFIG"
Noviaworld.com is Now selling Unlimited everthing website hosting! You will recieve a hosting plan that has unlimited Space, unlimited bandwith, Unlimited Mysql's, Unlimted Pop 3 email accounts, and the list goes on and on! So dont wait another Minute, review this deal at Noviaworld.com
Looking for Infusions, Mods or even Technical Support? Then checkout Our support forums. We look forward in helping you with all your questions. We hope you will submit your mods as well.
Just a reminder to all. to view all the downloads, forums and everything else, you will need to Register Here First or all options will not be shown to you. All memberships are completely free! We will not ask you for money to join our site.
PHP-Fusion Themes - The largest maker of Themes designed for PHP-Fusion.
Knowledgeable staff onboard to answer all your theme related questions.
Forums packed with information to assist you in your search for answers.
We offer Custom Theme Designs to meet your specific needs.
Strona Główna Artykuły Download Linki Kategorie Newsów Kontakt Galeria Księga Gości Active.Region.Maps 23 Październik 2019
Aktualny obraz z SOHO
SOS PTMA
SOS PTMA
Grupa SOS FB
SOS PTMA Grupa FB
ForumSOS PTMA
FORUM SOS PTMA
Strona Janusza Wilanda
AstroJaWil
Rafał Tomasik
AlmSun
David Evans
coleshillastronomy
POA-blog
POA
PTMA Poznań
PTMA Poznań
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
GLOBE
Astro-ranking
UNIVERSE-site | Ranking Stron Astronomicznych
CV-Helios
CV-Helios
Heliofisica
Blog Paco
Powitanie
Witam na mojej stronie. Jeśli podobnie jak ja interesujesz się astronomią to znalazłeś się na odpowiedniej stronie. Od 2012 roku jestem koordynatorem Sekcji Obserwacji Słońca przy Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii. Reaktywowana przeze mnie sekcja skupia obserwatorów Słońca z Polski i zagranicy. Swoje raporty z obserwacji opracowujemy bezpośrednio na nowo przebudowanej stronie. Jeśli masz podobne zainteresowanie to zapraszam do nas. Z lewej strony znajdziesz link do naszej sekcji SOS PTMA, a jeśli chcesz się bezpośrednio skontaktować ze mną to Wyślij email
II Zjazd Sekcji Obserwacji Słońca
Uwaga!
W 2018 roku czeka nas II już Zjazd naszej Sekcji, dlatego już dzisiaj chciałbym wiedzieć, ilu będzie uczestników zjazdu? Zjazd odbędzie się w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym W Niepołomicach pod Krakowem. W tym celu nasza koleżanka i obserwator Słońca przygotowała dla was ankietę.
https://goo.gl/forms/XJ73hGLu4lEtvY2o1
Po rozmowie z dyrektorem MOA http://moa.edu.pl Panem Dominik Pasternak mogę przekazać wam to, co ustaliliśmy. Ośrodek MOA posiada 40 miejsc noclegowych. Do naszej dyspozycji jest 5 domków po 8 miejsc w każdym. Koszt noclegu za dobę wynosi 30 zł. od osoby. Dyrektor zgadza się na miejsce dla sponsora. Chodzi o wystawę sprzętu astronomicznego czy fotograficznego. Sam zgłosił również możliwość seansu w planetarium. Nie ma niestety stołówki ale jest możliwość zamówienia kateringu lub posiłków w restauracji, do których jest 10 minut drogi.
W razie pogodnej nocy Pan Pasternak zaproponował obserwacje w obserwatorium. W związku z naszymi zjazdami poszukiwaniem i rozmowami ze sponsorami zajmie się dr Tomasz Książczyk mający już pewne doświadczenie.
Na tą chwilę (21 lutego) w II zjeździe SOS PTMA zgłosiło swoją chęć uczestnictwa 36 osób.

Koordynator SOS PTMA
Tadeusz Figiel
I Zjazd Sekcji Obserwacji Słońca
Astro-spotkania I Zjazd SOS PTMA Bachotek 2016

O SŁOŃCU NAD JEZIOREM BACHOTEK

I Zjazd Sekcji Obserwacji Słońca PTMA, po jej reaktywacji w 2013 r., odbył się w dniach 9–11 września 2016 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym UMK w Bachotku k. Brodnicy. Wybór miejsca przeuroczy: cisza, spokój, las, jezioro - to warunki idealne na spotkanie miłośników astronomii i obserwacji Słońca.
Konferencja mogła się odbyć dzięki funduszom uzyskanym od głównego sponsora, którym była Grupa ENERGA. Bardzo pomógł w organizacji Zjazdu redaktor naczelny URANII, Maciej Mikołajewski, częsty bywalec w tym ośrodku. Prezes PTMA, Janusz Jagła, sprawował pieczę nad stroną finansową konferencji oraz wypełnianiu wszystkich wymagań sponsora. Do Ośrodka w Bachotku przyjechało 25 uczestników z całego kraju, miłośników, którzy swoją pasję poświęcają całkowicie Słońcu. W sposób systematyczny obserwują Słońce, skrupulatnie zapisując w dziennikach obserwacyjnych ilość grup i plam słonecznych, wyznaczając aktywność słoneczną na każdy, pogodny dzień. Swoje miesięczne obserwacyjne raporty wysyłają do Sekcji Obserwacji Słońca. Efektem ich prac jest sporządzany wykres aktywności naszego Słońca zamieszczany na żółtej stronie każdego numeru URANII.
Uczestnicy Zjazdu w większości znali się tylko z Facebooka, mając ze sobą kontakt bardziej wirtualny. Zjazd SOS PTMA umożliwił nam spotkanie się w sposób bezpośredni. Uczestnicy wymieniali doświadczenia na temat własnych metod obserwacji: projekcyjnej, wizualnej i fotograficznej. Koordynator Sekcji zaprezentował swój teleskop, przez który może obserwować Słońce, nie używając ciemnego filtra. Teleskop wzbudził ogólne zainteresowanie; tajemnica tkwi w wytrawieniu zwierciadła i lustra wtórnego. Przez okular teleskopu bez przeszkód można było zaobserwować grupę plam słonecznych, a w niej liczne plamy i plamki.
W sobotę, 10 września od godziny 10.00 rozpoczęła się I Sesja Zjazdu. Pierwsze wystąpienie miał Marcin Jeziorny, który w swoim referacie omówił sposób pozyskiwania funduszy unijnych w celu rozpowszechniania astronomii. Ciekawy wykład wzbogacony slajdami na temat aktywności słonecznej wygłosił Maciej Mikołajewski. Wykład uzmysłowił nam, jak zróżnicowany jest jego obraz. Na sferze niebieskiej Słońce to tylko pozornie ognista, jasna kula, ogrzewająca nas swoim promieniowaniem. W rzeczywistości poznanie jego tajemnic prowadzi do zrozumienia, jakie jeszcze procesy tam zachodzą. W szczególności, w jaki sposób poprzez generowane na Słońcu pola magnetyczne i wypływy materii, wpływają na Ziemię i cały Układ Słoneczny.
Po tym wykładzie, o godz. 12.30 wszyscy uczestnicy udali się do Brodnicy w celu zwiedzenia tzw. astrobazy przy tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym, czyli szkolnego obserwatorium, gdzie regularnie odbywają się pokazy nieba, Słońca i różnych zjawisk astronomicznych. Przewodniczką po astrobazie była Agnieszka Sternicka.
Po powrocie z Brodnicy, o godz. 17, uczestnicy Zjazdu przystąpili do II Sesji. Rozpoczął ją Janusz Bańkowski prezentacją programu Astro-Excel i napisanych właśnie w Excelu programów CANON i FAZA do obliczeń zaćmień Słońca. Następnie koordynator SOS PTMA przedstawił historię reaktywacji Sekcji i jej strony internetowej: http://sos.poa.com.pl Zapoznawał kolegów i koleżanki, w jaki sposób wypełniać znajdujący się tam raport obserwacyjny.
Z kolei kol. Łukasz Wojtyniak, prezes Poznańskiego Oddziału PTMA, na przykładzie własnych działań omówił popularyzację astronomii w placówkach oświatowych. Bardzo ciekawy wykład wygłosił Dominik Gronkiewicz, prawdziwy heliofizyk. Jego tematyką były naukowe, fotograficzne obserwacje Słońca, szczególnie w rejonie rozbłysków. Rozbłyski słoneczne, jak dowiedzieliśmy się z wykładu, to procesy powstające nagle blisko powierzchni Słońca. Czas trwania tych zjawisk zawierają się między kilkoma minutami do 2 godzin. Podczas rozbłysku, czyli do nagłego pojaśnienia w obszarze niewielkiego fragmentu tarczy słonecznej, są emitowane ogromne ilości energii w postaci przede wszystkim twardego promieniowania elektromagnetycznego. Wykładowca stwierdził, że amator, miłośnik astronomii, bez przeszkód może przeprowadzać obserwacje rozbłysków. Takie obserwacje były szczególnie cenne podczas realizacji projektu F-Chroma, adresowanego m.in. do amatorów. Na koniec zaznaczył, że im zdjęcie „bardziej surowe” i mniej obrabiane w programach komputerowych dla poprawienia ich urody, tym większa może być ich wartość naukowa.
Ostatnim punktem Sesji była prezentacja nowo powstałego Kalendarza Astronomicznego SOS PTMA na 2017 r. Kalendarz jest adresowany głównie do obserwatorów Słońca. Można w nim wprowadzać zapiski obserwacji Słońca. Na każdy dzień roku zamieszczony jest kontur tarczy słonecznej, na której można zaznaczać położenia plam słonecznych. W Kalendarzu również znajdują się ciekawe opisy zachodzących zjawisk astronomicznych, m.in. zakrycia jasnych gwiazd przez tarczę Księżyca.
Po zakończonych odczytach, o godz. 21.00 rozpoczęło się spotkanie towarzyskie przy ognisku i grillu. Dyskutowaliśmy na wszelkie możliwe tematy, nie tylko o Słońcu, ale o astronomii jako dziedzinie nauki i jako naszej pasji. Dyskusja na różne zagadnienia astronomiczne trwała do późnych godzin nocnych.
W ostatni dzień Zjazdu, 11 września odwiedziliśmy obserwatorium astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem. Radioastronom, dr Paweł Wolak z Centrum Astronomii UMK, pokazywał nam pracę radioteleskopu, natomiast Maciej Mikołajewski oprowadził nas po wszystkich pawilonach z teleskopami optycznymi. Duże wrażenie wywarł na nas wciąż największy teleskop w Polsce. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że może on wykonywać swoją prace w dwóch niezależnych systemach: jako teleskop Cassegraina o średnicy zwierciadła głównego 900 mm i ogniskowej 13500 mm albo kamery Schmidta o średnicy płyty korekcyjnej 600 mm i ogniskowej 1800 mm. Zmiana systemu optycznego wymaga jednak użycia specjalnego, zamocowanego na kopule dźwigu i zwykle trwa około 2 godzin.
O godzinie 15.00 większość uczestników pożegnała się, wyrażając nadzieję, że nie jest to ostatni Zjazd Sekcji. I Zjazd SOS PTMA był dla wszystkich wyjątkowy! Bezpośrednia wymiana doświadczeń i poglądów na zagadnienia związane z tematyką słoneczną sprawiły, że poziom naukowy naszej Sekcji znacząco się podniósł. Była też okazja, aby w sposób bezpośredni nawiązać znajomości z koleżankami i kolegami z całego kraju, którzy fascynują się Słońcem.

Przygotowanie i opracowanie
Tadeusz Figiel
Janusz Bańkowski
Majowe spotkanie O / Poznań PTMA
Na majowym spotkaniu O / PTMA Poznań promowałem nasz biuletyn zaćmieniowy. Na tą okazję wydrukowałem parę stron biuletynu ze starą wersją okładki.Biuletyn zaćmieniowy
Mam bardzo miłą wiadomość. Po krótkiej ale rzeczowej rozmowie zMieczysław Janusz Jagła uzyskaliśmy wsparcie finansowe naszego biuletynu. W związku z tym zmieniła się cena biuletynu. W rozmowie z prezesem PTMA ustaliliśmy, że kupujący biuletyn zapłaci...20 zł + koszt przesyłki - około 10 zł. Wsparcie może dotyczyć nawet 40 egzemplarzy. To co robimy? Dopisujemy się. Taniej już nie będzie. Wielkie dzięki Panie Mieczysławie.
Poniżej lista chętnych na biuletyn
Aktualizacja 10 maj 2015
1. Tadeusz Figiel szt.2
2. Janusz Bańkowski szt.2
3. Karol Wójcicki szt.1
4. Agnieszka Nowak szt.1
5. Jerzy Bohusz szt.1
6. Wacław Moskal szt.1
7. Paweł Górka szt.1
8. Krzysztof Baranowski szt.1
9. Zdzisław Kołtek szt.2
10. Adam Tomaszewski szt.1
11. Łukasz Wojtyniak szt.1
12. Aleksandra Kubalczak szt.1
13. Paweł Górka szt.1
14. Mariusz Krukar szt.1
15. Piotr Skorupski szt.1
16. Mieczysław Janusz Jagła szt.1
17. PTMA szt.1
18. Krzysztof Kida szt.1
19. Tomasz Zaraś szt.1
20. Janusz Wiland szt.2
21. Tomasz Suchodolski szt.1
22. Przemysław Rudź
23. Ariel Majcher szt.1
24. Przemysław Tarasiewicz szt.1
25. Sławek Krlikowski szt.1
26. Paweł Borowski.szt 1
27. Katarzyna i Krzysztof Kamińscy szt.1
Mamy czas do 15 maja 2015 roku
Zapisać się można również podając swój email na adres
astrotafig@gmail.com

Dwie luźne strony Biuletynu

Koniunkcja Ksieżyca i Aldebarana
Astro i obserwacje Dzisiaj o godz. 17.30 przypadła koniunkcja Księżyca i Aldebarana. Odległość obu obiektów to 0,6 stopnia. Zdjęcie wykonałem aparatem Nikon D40, obiektyw Sun Auto Zoom 85 - 210. Od tej koniunkcji zaczyna się seria zakryć Aldebarana. Niestety w Polsce będziemy widzieć zaledwie 3 zakrycia.


Biuletyn SOS PTMA w wersji papierowej
Jest propozycja wydania papierowego biuletynu nr. 6 SOS PTMA w ograniczonej ilości a zebrane pieniądze przeznaczyć na utrzymanie naszej strony na serwerze POA. Dodam, iż w biuletynie znajdzie sie obszerny referat z I Konwentu Heliofizycznego w Białkowie, raport z obserwacji oraz słoneczna astronomia Janusz Bańkowski. W biuletynie również wspaniałe zdjęcia Renims Poland. Co wy na to? byliby chętni na zakup takiej niezwykłej pamiątki? Czekam na wasze opinie.
Nowy serwer dla SOS PTMA
Newsy Witam!
Od wczoraj jesteśmy na nowym serwerze POA. Stary serwer, na którym znajdowała się nasza strona przestał działać. Byliśmy zmuszeni przenieść stronę na inny serwer. Od samego początku z tamtym serwerem było sporo kłopotów. Myślę, że dzięki prezesowi POA Łukaszowi Wojtyniakowi zagościmy tutaj na dłużej. Wszystko w / Profil / wykonujemy identycznie jak poprzednio.
Pozdrawiam i życzę przyjemności z współpracy z naszą sekcją.
Teraz logujemy się na nowy adres:
http://sos.poa.com.pl
Koordynator SOS PTMA
Tadeusz Figiel
PTMA Poznań w Radio Merkury
Astro-spotkania
Spotkanie O/PTMA Poznań
Astro-spotkania 21.11.2014 roku o godzinie 19:00 w obserwatorium UAM w Poznaniu przy ul. Słonecznej 36. spotkaliśmy się na zebraniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - oddział Poznań. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez Łukasza Wojtyniaka zdjęć oraz krótkiego sprawozdania z "Nocy Naukowców" oraz jego wizyty w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Następnie przedstawił bardzo ciekawą prezentację o boskiej cząsteczce Higgsa. Zagadnienie niezwykle fascynujące. Oczywiście rozgorzała wśród nas gorąca dyskusja na ten temat. Na koniec zajęliśmy się sprawami organizacyjnymi. Na następnym zebraniu uzupełnię Łukasza prezentację pod kątem czysto fizycznym.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do przybycia na spotkanie w grudniu. Dokładny termin podamy niebawem. (tekst Adam Tomaszewski)

Relacja z I Konwentu Heliofizycznego Białków 2014
Astro-spotkania W dniach 11 – 12 października 2014 roku został zorganizowany I Ogólnopolski Konwent Heliofizyczny „HELCON 2014” przez Futorologiczne Koło Naukowe 42 przy Uniwersytecie Wrocławskim. Miło nam , że naszą Sekcję SOS PTMA dostrzeżono jako równoprawnego partnera do współpracy w ramach naukowych prowadzonych systematycznych obserwacji naszej dziennej gwiazdy pod względem wizualnym jak i fotograficznym . Sekcję SOS PTMA na Ogólnopolskim Konwencie Heliofizycznym HECON 2014 reprezentował koordynator Tadeusz Figiel , Agnieszka Nowak , Łukasz Wojtyniak i Janusz Bańkowski. Natomiast koło futurologiczne reprezentowali: Prezes Anna Pluskota, Michał Bednarek, Łukasz Dudka.
Pierwszy dzień konwentu to zwiedzanie obserwatorium i uczestniczenie w obserwacji protuberancji, wykład prof. Rudawego i prof. Kołomańskiego. Drugi dzień to prelekcje koordynatora SOS PTMA Tadeusza Figla oraz Łukasza Dudki.
Szczegółowa relacja z I Konwetu Heliofizycznego Helcon 2014 ukarze się w czasopiśmie " Urania i Postępy Astronomii"Zdjęcie grupowe uczestników konwentu, wraz z prof. Rudawym.Przy koronografie.Pokój do obserwacji.
Moja prezentacja na youtube
Pokaz Księżyca
Astro i obserwacje Pogoda dopisywała przez cały dzień, a więc spodziewałem się ładnego obrazu naszego satelity w teleskopie. Początkowo zapowiadało się, iż na pokaz przybędzie parę osób.
Jednak stało się zupełnie inaczej. Na moim podwórku pojawiło się kilkanaście osób i do tego ze swoimi teleskopami. Dysponowaliśmy zatem dość dużym refraktorem Sky Watcher, dziecięcym teleskopem firmy Optikon i moim reflektorem 200 x 1000.
Bez trudu porozstawialiśmy zgromadzony sprzęt no i zaczęły się porównania, w którym lepiej widać. Na początek oglądaliśmy Księżyc w powiększeniu około 30x używając do tego okular vixen 31mm. Obraz w tym okularze był bardzo wyraźny, choć z racji małego powiększenia nie uwydatniał tych najmniejszych kraterów. Powiększenie 100x już było znacznie lepsze, a dopiero 200x w połączeniu z filtrem OIII dawał pokazywał już bardzo dużo szczegółów, szczególnie przy terminatorze. Na ustach uczestników pojawiły się słowa zachwytu..
Równie dobrze prezentował się Księżyc w refraktorze i małym reflektorku.. W tym sprzęcie jednak należałoby wymienić standardowe okulary na przynajmniej plossl.
Do podziwiania innych obiektów mieliśmy jeszcze lornetkę.
Szkoda, że nie widzieliśmy zapowiadanej flary Iridium 65. Prawdopodobnie budynki w tym przeszkodziły i zbyt niska wysokość satelity nad horyzontem.
Po pokazie wykonałem zdjęcie podziwianego obiektu. Jednak Księżyc zszedł już niżej i seeing nie był już taki jak na pokazie. Stąd nie szło ustawić dobrej ostrości.
Wszystkim uczestnikom pokazu tym małym i dorosłym bardzo dziękuję za
przybycie.Strona 2 z 17 < 1 2 3 4 5 > >>
Informacja
widgeo.net


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu