OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE "ASTROTAFIG"
Noviaworld.com is Now selling Unlimited everthing website hosting! You will recieve a hosting plan that has unlimited Space, unlimited bandwith, Unlimited Mysql's, Unlimted Pop 3 email accounts, and the list goes on and on! So dont wait another Minute, review this deal at Noviaworld.com
Looking for Infusions, Mods or even Technical Support? Then checkout Our support forums. We look forward in helping you with all your questions. We hope you will submit your mods as well.
Just a reminder to all. to view all the downloads, forums and everything else, you will need to Register Here First or all options will not be shown to you. All memberships are completely free! We will not ask you for money to join our site.
PHP-Fusion Themes - The largest maker of Themes designed for PHP-Fusion.
Knowledgeable staff onboard to answer all your theme related questions.
Forums packed with information to assist you in your search for answers.
We offer Custom Theme Designs to meet your specific needs.
Strona Główna Artykuły Download Linki Kategorie Newsów Kontakt Galeria Księga Gości Active.Region.Maps 23 Październik 2019
Aktualny obraz z SOHO
SOS PTMA
SOS PTMA
Grupa SOS FB
SOS PTMA Grupa FB
ForumSOS PTMA
FORUM SOS PTMA
Strona Janusza Wilanda
AstroJaWil
Rafał Tomasik
AlmSun
David Evans
coleshillastronomy
POA-blog
POA
PTMA Poznań
PTMA Poznań
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
GLOBE
Astro-ranking
UNIVERSE-site | Ranking Stron Astronomicznych
CV-Helios
CV-Helios
Heliofisica
Blog Paco
Powitanie
Witam na mojej stronie. Jeśli podobnie jak ja interesujesz się astronomią to znalazłeś się na odpowiedniej stronie. Od 2012 roku jestem koordynatorem Sekcji Obserwacji Słońca przy Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii. Reaktywowana przeze mnie sekcja skupia obserwatorów Słońca z Polski i zagranicy. Swoje raporty z obserwacji opracowujemy bezpośrednio na nowo przebudowanej stronie. Jeśli masz podobne zainteresowanie to zapraszam do nas. Z lewej strony znajdziesz link do naszej sekcji SOS PTMA, a jeśli chcesz się bezpośrednio skontaktować ze mną to Wyślij email
Helcon 2014

Pokaz Nieba
Astro i obserwacje Znajomość przez mieszkańców
Widoczny niemal cały widnokrąg
Położenie z dala od lamp ulicznych
Przyznam się, że do końca drżałem w powodzenie tego planu obserwacyjnego.
Rankiem nic nie wskazywało na to aby pogoda miała się popsuć. Niestety na parę godzin przed pokazem spadł deszcz. Około 20,00 zaczęło się wypogadzać i wraz z Renata Binkiewicz postanowiliśmy, że się nie poddamy i doprowadzimy to do końca.
Wraz z Przemkiem wstawiliśmy się na wspomnianym miejscu o 21.30 aby zdążyć rozłożyć sprzęt zanim najadą uczestnicy spotkania. Wszystko zostało zorganizowane z marszu i nie było czasu na jakiś plan tego co będziemy podziwiać na niebie. Z uwagi na możliwość popsucia się pogody od razu ustawiłem teleskop na hi i xi Perseusza. Ten widok w teleskopie musiał zrobić piorunujące wrażenie tych, którzy dotychczas wiedzieli gdzie jest duży wóz, część gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Obie gromadki przepięknie lśniły w polu widzenia dwu calowego okularu let 25mm. Taki obrazek tej gromadki widnieje w tle na moim profilu facebooka. Oczywiście ustawiła się kolejka aby zobaczyć coś czego nie zobaczymy gołym okiem. Dodatkowym atutem była właśnie możliwość zobaczenia tych gromadek razem. Później skierowałem teleskop na gwiazdozbiór Herkulesa, gdzie oczywiście króluje gromada kulista M13. Można było podziwiać dosłownie mrowie maleńkich łebków od szpilek tworzących kulę. W tym czasie kolega Przemek pokazywał na niebie asteryzm Wieszak, posługując się lornetką astronomiczną oraz wskaźnikiem laserowym.
Ażeby pokazać, że jednak są nie tylko gromady kuliste i otwarte ustawiłem teleskop na gwiazdozbiór Andromedy i tam podziwialiśmy galaktykę M31. Po 23.00 za drzew wyłoniła sie M45 czyli sławne Plejady, które podziwialiśmy już przez lornetkę, bo teleskopy zaparowały, a na niebie pojawiła się mgła. Dla wytrwałych przygotowałem mocny akcent.
Przy pomocy aplikacji ISS Detektor mogliśmy podziwiać wspaniałe dwie flary Iridium.
Ta druga flara Iridium 65 zrobiła błysk o jasności -6 mag. Dodam, że to półtora razy więcej od jasności planety Wenus. Wszystkim uczestnikom chciałbym podziękować za tak liczne przybycie na pokaz. Koledze Przemkowi za wszelaką pomoc, memu synowi Mateusz Figiel za pomoc przy montażu i demontażu sprzętu.
Kochani piszcie kto był, bo nie było czasu na przedstawianie się i jakie wrażenia pozostawił pokaz. Czy już sami potrafilibyście wskazać niektóre gwiazdozbiory?
Czekam na komentarze.

Foto. Dawid Gruchot
Astronomiczna prelekcja dla uczniów szkoły gimnazjalnej w Ryczywole
Astro-spotkania Wczoraj w ramach szkolnego projektu w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywoleprzeprowadziłem prelekcję dotyczącą obserwacji nieba. Kierownikiem projektu była Pani Joanna Berndt. Był to mój absolutny debiut w roli prelegenta. Szkoda tylko, że niebo nam nie dopisało. W ramach prelekcji przedstawiłem swój teleskop, jego budowę oraz inne rodzaje teleskopów. Omówiłem posługiwanie się obrotową mapką nieba, a także korzystanie z dobrodziejstw telefonii komórkowej dla celów astronomii.Pokazałem na podstawie aplikacji "Mobile Obserwatory" co moglibyśmy widzieć na niebie gdyby była pogoda.. Potem w salce omawiałem w jaki sposób odnaleźć gwiazdę północną i przedstawiałem za pomocą programu AstroJaWil Janusz Wiland.zdjęcia niektórych mgławic.Zaprezentowałem również czasopismo Urania - Postępy Astronomii, której jestem współpracownikiem pisząc artykuły naszej sekcji http://sosptma.astrowww.pl/ do działu " Obserwator Słońca".
Zakończeniem była mała biesiada przy grillu i przepysznych rogalikach pani Asi. Dziękując za miłe przyjęcie obiecuję spotkać się znów pod ciemnym niebem na obserwacjach.
komentarze na facebooku:
Jacek Patka - super gratulacje

Tomasz Zaraś - Pierwsze koty za płoty Tadeuszu Gratuluję inwencji twórczej oraz chęci do prelekcji, nie wielu obserwatorów- miłośników się zdobywa na to, by prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą, dlatego ludzie Tacy jak Ty, są naprawdę bezcenni w dzisiejszym świecie Ja tutaj, pragnę podziękować za podręcznik, jaki od Ciebie otrzymałem, jest w nim wiele wskazówek na różne zajęcia z dziećmi i nie tylko. Cieszę się razem z Tobą i życzę wielu -wielu- wielu prelekcji i spotkań pod gwiazdką

Łukasz Wojtyniak - Również przyłączam się do gratulek Początki najtrudniejsze ale dobrze że coś w ogóle poszło bo u mnie nic nie było widać oprócz bramek w finale. Niestety nie wiem czy będę mógł być w sobotę na pokazie, okaże się.

Elzbieta Kozuchowska - Gratuluje Tadziu ciesze sie bardzo i zycze wielu wielu prelekcji i spotkan

Joanna Berndt- W imieniu uczestników jeszcze raz dziękuję za spotkanie. Nie pozostaje nam nic innego jak dobrać odpowiedni termin z odpowiednią pogodą do obserwacji Nasza ciekawość nie została zaspokojona.
W stronę gwiazd
Astro-spotkania W stronę gwiazd.... pierwszy krok wykonają już niedługo ryczywolskie AleBabki. Drogę wskaże Tadeusz Figiel
Czy ktoś spoza AleBabek jest chętny jeśli wieczory z gwiazdami :-) staną się cykliczne?
Na zachętę fotka z dniem powszednim na najbliższej gwieździe ;-)


Zdjęcie:
Reaktywacja O / PTMA Poznań
Poznań ma znów swój oddział PTMA. Jako siedzibę zaproponowano nam przez samego prof. Edwina Wnuka Obserwatorium Astronomiczne UAM w Poznaniu na ul. Słonecznej 36. Tam też odbyło się I Walne zebranie członków reaktywowanego oddziału. Wszystko dzięki staraniom Robert Twarogal. Z niektórymi członkami znałem sie tylko z forum, teraz spotkaliśmy się na żywo. Został wybrany zarząd, do którego ja z racji funkcji koordynatora SOS PTMA nie wchodzę.Więcej wiadomoiści na
forumastronomiczne.pl
Mam aż nadto pracy z koordynowaniem sekcji. Wielkie podziękowania dla prof. Wnuka za obecność i gorące przywitanie nas, chcących kontynuować popularyzację astronomii w oddziale PTMA Poznań. Zaproponował na również spojrzenie na niebo przez legendarnego Zeissa
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/71/Zeiss2.jpg
Miłym upominkiem dla każdego z obecnych na spotkaniu był egzemplarz Uranii 6/2013 dzięki wspaniałomyślności redaktora naczelnego Uranii prof. Macieja Mikołajewskiego. Członkowie również rozważą propozycję prenumeraty czasopisma dla członków PTMA na adres oddziału.
Małe szybkie lukanko
Astro i obserwacje Wczoraj można było podziwiać jedynie najjaśniejsze obiekty na niebie. Osoba towarzyszącą był Przemek( Przemo77). Oczywiście musiałem szybko przerobić montaż ( U ) mojego nevtona 200 /1000 z przystosowania do obserwacji Słońca, na taki aby można było podziwiać choćby mocno oświetlający Księżyc. Aby nie dostać oczopląsu wkręciłem w okular filtr O III, który ściemniał i dawał ładny zielony obraz naszego naturalnego satelity. W taki sam sposób patrzeliśmy na mgławicę w Orionie M42. Do Plejad założyłem okular let 25mm 2". Potem jeszcze Jowisz ze swoimi księżycami, z widocznymi pasami na tarczy. Cieszę się, że mogłem poznać nowego zapaleńca w osobie Przemka, który na lukanko zabrał ze sobą swoją super lornetkę Nikon 10 x 50.
Księżyc i światło popielate
Księżyc w małej fazie i światło popielate. Zdjęcie wykonano aparatem Nikon D40
obiektyw: Sun Auto Zoom 85-210
Wielka grupa 1944 i sytuacja na Słońcu.
To dzisiejsza sytuacja na Słońcu na godz 9:50 UT. Grupa 1944 rozbudowuje się osiągając gigantyczne rozmiary.
Średnica tarczy Słońca = 150 mm
Rozmiary kątowe grupy = 234.22 "
Średnica grupy = 167038.09 km.
Powierzchnia = 524765.64 km2.
Średnica grupy względem Ziemi = 13.11"

Słońce 01.01.2014
Pierwsza obserwacja w tym roku i nowa duża grupa przy wschodnim brzegu tarczy Słońca. Przy słabym seeingu i miernej widoczności zaobserwaowałem 8 grup 29 plam. Moje R na dzień 01.01.2014 wynosi 109 ale plamotwórcza aktywność SN 159.
Prawdopodobnie zdjęcie SOHO zostało wykonane wcześniej i jeszcze tej grupy nie ma. Zachęcam do jej śledzenia. Jeśli dalej będzie się rozwijać to może wywołać rozbłysk.

Zdjęcie użytkownika Tadeusz Figiel.
Sierp Księżyca Nikon D 40 + ob. 85-210
Mając dość dobrą pogodę do fotografowania postanowiłem wypróbować mój aparat Nikon D40 z teleobiektywem Autozoom Sun lens 85-210. Zdjęcie zostało wykonane w pełnym manualu bez statywu. Obrobił cyfrowo kolega Janusz Bańkowski.

Kometa Lovejoy
Astro i obserwacje I gdyby nie " Armagedon to pewnie poszedłbym spać. od pewnego czasu na naszym niebie goszczą 4 komety. Zapowiedziany jako kometa stulecia Ison, Lovejoy, która niespodziewanie pojaśniała, Ence i Linear X1. Film skończył się coś koło 1.30. Poszedłem do mojego pokoju wyłączyć komputer z zamiarem pójścia spać. Włączyłem jednak program AstroJaWil i horyzont i okazało się, że kometa Lovejoy jest właśnie nad dachem sąsiada. Cóż było robić. Szybko wybiegłem na podwórko i stwierdziłem, że jest bardzo dobry seeng. Niebo mówiąc to po naszemu żyleta. Złapałem za lornetkę 20 x 50 i bez trudu namierzyłem kometę. Jednak teleskop stoi trochę niżej dlatego musiałem jakiś czas poczekać. Czas ten wypełniłem na rozkoszowanie się mgławicą M42 w Orionie, w różnych powiększeniach, stosując różne okulary i na końcu również z filtrem OIII. Kiedy kometa była już dosyć wysoko wycelowałem na nią mój teleskop nevton 200 x 1000. Znów bez trudu znalazłem ją w szukaczu, ustawiłem na krzyż i miałem ją w środku widzenia teleskopu. Nie spodziewałem się, że po długiej przerwie w obserwacjach nocnych tak łatwo zgram szukacz z teleskopem. Praktycznie bez justowania. Kometa ukazał się w teleskopie jako dość rozmyta plamką z delikatnie zaznaczonym jądrem. Nie było widać wyraźnego ogona. Nie ustawiając zegara obudziłem się o 5:30 celem upolowania reszty komet. Jednak niebo bardzo szybko jaśniało i w końcu z nich zrezygnowałem.
Poniżej przedstawiam mapkę położenia komety Loveloy z programu AJW. jak widać na mapce kometa szybko sie porusza a jej jasność oceniłem na okoł 6,7 mag.
Image Hosted by ImageShack.us
Strona 3 z 17 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Informacja
widgeo.net


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu