OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE "ASTROTAFIG"
Noviaworld.com is Now selling Unlimited everthing website hosting! You will recieve a hosting plan that has unlimited Space, unlimited bandwith, Unlimited Mysql's, Unlimted Pop 3 email accounts, and the list goes on and on! So dont wait another Minute, review this deal at Noviaworld.com
Looking for Infusions, Mods or even Technical Support? Then checkout Our support forums. We look forward in helping you with all your questions. We hope you will submit your mods as well.
Just a reminder to all. to view all the downloads, forums and everything else, you will need to Register Here First or all options will not be shown to you. All memberships are completely free! We will not ask you for money to join our site.
PHP-Fusion Themes - The largest maker of Themes designed for PHP-Fusion.
Knowledgeable staff onboard to answer all your theme related questions.
Forums packed with information to assist you in your search for answers.
We offer Custom Theme Designs to meet your specific needs.
Strona Główna Artykuły Download Linki Kategorie Newsów Kontakt Galeria Księga Gości Active.Region.Maps 23 Październik 2019
Aktualny obraz z SOHO
SOS PTMA
SOS PTMA
Grupa SOS FB
SOS PTMA Grupa FB
ForumSOS PTMA
FORUM SOS PTMA
Strona Janusza Wilanda
AstroJaWil
Rafał Tomasik
AlmSun
David Evans
coleshillastronomy
POA-blog
POA
PTMA Poznań
PTMA Poznań
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
GLOBE
Astro-ranking
UNIVERSE-site | Ranking Stron Astronomicznych
CV-Helios
CV-Helios
Heliofisica
Blog Paco
Powitanie
Witam na mojej stronie. Jeśli podobnie jak ja interesujesz się astronomią to znalazłeś się na odpowiedniej stronie. Od 2012 roku jestem koordynatorem Sekcji Obserwacji Słońca przy Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii. Reaktywowana przeze mnie sekcja skupia obserwatorów Słońca z Polski i zagranicy. Swoje raporty z obserwacji opracowujemy bezpośrednio na nowo przebudowanej stronie. Jeśli masz podobne zainteresowanie to zapraszam do nas. Z lewej strony znajdziesz link do naszej sekcji SOS PTMA, a jeśli chcesz się bezpośrednio skontaktować ze mną to Wyślij email
SOS PTMA na PinoTV
Włączamy nasz kanał telewizyjny na PinoTv
Współpraca z czasopismem astronomicznym " Urania i Postępy Astroonomii"
Newsy Począwszy od nr. 4 Uranii i PA sekcja SOS PTMA zaczęła współpracę z tym czasopismem. Współpraca polega na redagowaniu artykułów dotyczących obserwacji Słońca, na co przeznaczono dla nas całą stronę. Jestem bardzo szczęśliwy, że w tak krótkim czasie udało się nam tak dużo dokonać. Została zauważona nasza praca dotycząca obserwacji Słońca. Chciałbym aby oprócz artykułów został zamieszczony raport z obserwacji w postaci wykresy dwumiesięcznego, gdyż czasopismo jest dwumiesięcznikiem. Poniżej jedna strona z Uranii i PA właśnie z listem o reaktywacji naszej sekcji.
Image Hosted by ImageShack.us
Wielka grupa 1711
Astro i obserwacje To dzisiejsze plamy. Zdjęcie wykonane telefonem w projekcji na ekran. Fantastycznie wygląda grupa 1711. Plama z cieniem w kształcie grzyba otoczona rozległym półcieniem. Średnica tej plamy to 7mm na szkicu o średnicy 150mm.
Oto obliczenia z naszego kalkulatora.
Rozmiary kątowe plamy = 89.48 "
Średnica plamy = 64959.23 km.
Powierzchnia = 204075.44 km2.
Średnica plamy względem Ziemi = 5.10
Naliczyłem 8 grup i 24 plamy. R- 104
Seeing - 2
Image Hosted by ImageShack.us
Kometa Panstarrs C 2011 L4
Rok 2013 możemy nazwać rokiem pod znakiem komet. Najpierw, bo już od 10 marca będziemy podziwiali, oczywiście jeśli warunki pogodowe na to pozwolą nisko nad horyzontem zachodnim kometę Panstarrs C 2011 L4. Kometa ta już jest widoczna na półkuli południowej. Spodziewano się, że kometa osiągnie blask poniżej zera ale okazało się, że pojaśnienie jej trwa znacznie dłużej i w tej chwili np. w Australii świeci jak gwiazda drugiej wielkości gwiazdowej i jest widoczna gołym okiem po zachodzie Słońca. U nas jak już wspomniałem znajdziemy ją nisko nad zachodnim horyzontem, ale z upływem dni kometa będzie coraz wyżej. Przygotowałem mapkę wygenerowaną w programie " AstroJaWil" która pokazuje drogę komety wśród gwiazd na kilka dni.jeśli pogoda będzie łaskawa to 13 marca po zachodzie Słońca zobaczymy kometę Panstarrs w towarzystwie Księżyca. Takie zjawisko astronomiczne nosi nazwę koniunkcji.
Tę sytuację pokazuję na obrazku poniżej.
Paweł Maksym
Newsy W środę wieczorem w wieku 29 lat zmarł Paweł Maksym, miłośnik i popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i założyciel Obserwatorium Astronomicznego w Bukowcu pod Łodzią.
Paweł Maksym reprezentował polską astronomię na europejskich sympozjach poświęconych obserwacjom zakryciowym ESOP.
Kierował Sekcją Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA. Jego pasją były zakrycia gwiazd przez Księżyc i planetoidy. Popularyzował astronomię organizując nocne obserwacje nieba w Bukowcu, prowadził też audycje radiowe poświęcone tej dziedzinie. Odszedł do gwiazd, które tak kochał.

Asteroida DA 14 15 luty 2013 rok
Astro i obserwacje Niewątpliwie najciekawszym zjawiskiem w tym miesiącu jest przelot 50 metrowej asteroidy DA 14 na tle gwiazdozbiorów: Panny, Warkocza Bereniki, Psów Gończych i Wielkiej Niedźwiedzicy.
Tor przelotu asteroidy zaznaczony jest na poniższej mapce czerwoną linią. Mapka została wygenerowana w programie AstroJaWil a efemerydy w Calscy.
Pokombinowałem trochę w programie graficznym i wyszła mi taka oto mapka toru przelotu asteroidy DA 14. Czas to od 20:54 do 22:14. W tym czasie asteroida przemierz na niebie 44 stopnie w deklinacji i niespełna 11 minut w rektascencji.
Dane efemeryd dla miejscowości 52,817 N i 16,833 E
Planetoida, która 15 lutego znajdzie się w pobliżu Ziemi została odkryta w 2012 roku w hiszpańskim obserwatorium Observatorio Astronómico de La Sagra.

Średnica planetoidy to około 46 metrów, czyli połowa boiska piłkarskiego. NASA podaje, że obiekt znajdzie się w pobliżu Ziemi 15 lutego 2013 roku i przeleci w odległości około 27 tysięcy kilometrów (najnowsze dane mówią o 34 tysiącach kilometrów).
Planetoida nie stanowi żadnego zagrożenia dla Ziemi.

ODLEGŁOŚĆ PLANETOIDY OD ZIEMI

Planetoida przeleci obok Ziemi w odległości 34 tysięcy kilometrów. Dla porównania Księżyc znajduje się w odległości 384 403 km od naszej planety!
Kiedy znowu planetoida 2012 DA14 przeleci koło Ziemi?
Ponieważ planetoida ma ten sam czas obiegu wokół Słońca co Ziemia, to w latach 2020-2057 będzie ona przelatywała w pobliżu Ziemi aż 119 razy.
Plamy na Słońcu 03.02.2013 w AlmSun
Astro i obserwacje W niedzielę po dłuższej przerwie pokazało się Słońce i wykonałem obserwację.
Położenie plam na Słońcu wygenerowałem w programie AlmSun.
Wyznaczyłem 6 grup i 20 plam R= 80
Poniżej przedstawiam sytuację na Słońcu z tego dnia.

Uploaded with ImageShack.us
Naklejki z logo SOS PTMA
Newsy Załatwiłem wykonanie emblematów w postaci naklejki na folii samoprzylepnej z logo SOS PTMA.
Dzisiaj przyszły naklejki, które wykonał kolega Jerzy Krug a graficznie opracował nasz webmaster Krzysztof Świtała. Wielkie dzięki obojgu.


Planetoida Toutatis
Astro i obserwacje Na naszym niebie od niedawna można śledzić tor przelotu planetoidy Toutatis. Poniższa mapka wygenerowana w programie AstroJaWil może być pomocna w jej odnalezieniu.Podczas wczorajszej transmisji online na Skylive Pro wykonano zdjęcie położenia tej planetoidy wśród gwiazd.

Zaćmienie Słonca 13-14 listopada 2012
Ciekawe Zjawiska Całkowite zaćmienie Słońca z GLORIĄGLORIA zaprasza do Australii na transmisję z całkowitego zaćmienia Słońca

Wieczorem we wtorek 13 listopada będziemi obserwować na Ziemi kolejne zaćmienie Słońca. Niestety, zaćmienie nie będzie widoczne z terenu Polski. Dlatego GLORIA zaprasza Państwa so Australii, skąd na stronie
http://live.gloria-project.eu
będziemy transmitować dla Państwa zaćmienie Słońca "na żywo" w internecie z trzech różnych miejsc w pobliżu miejscowości Cairns we wschodniej Australii.

W czasie transmisji można będzie rejestrować na bieżąco pomiary ze stacji meteorologicznej, które posłużą następnie do zbadania zjawiska bezwładności cieplnej ziemnskiej atmosfery.

Bezpośrednia transmisja rozpocznie się o 21:30 czasu polskiego i potrwa 15 minut. W tym czasie obejrzymy zjawisko całkowitego zaćmienia. Oprócz tego, począwszy od 20:45 na tej samej stronie publikowane będą zdjęcia zaćmienia, wykonywane co 5 minut.


Połączone zdjęcia przedstawiające 2 i 3 kontakt (perły Baily’ego i wewnętrzną koronę podczas zaćmienia Słońca z 22 lipca 2009, widzianego w pobliżu miasta Chongqing w Chinach.. (Fot. J.C. Casado / starryearth.com).

Uwaga! Nigdy nie wolno spoglądać na Słońce bez odpowiedniego filtra! Lekceważenie zasad bezpieczeństwa może spowodować utratę wzroku na zawsze!
Dzisiejszy rogalik
Astro i obserwacje Dzisiaj postanowiłem znowu troszkę pobawić się w astrofotografa. Wyzwaniem dla mnie jest wykonanie dobrego zdjęcia przy pomocy telefonu komórkowego. Poniższe zdjęcie zostało wykonane właśnie tym sposobem. Oczywiście przez teleskop 114x900 na dobsie, okular vixen 31 mm i telefon samsung chat.
Czy się udało? Sami oceńcie.
Strona 4 z 17 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Informacja
widgeo.net


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu