OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE "ASTROTAFIG"
Noviaworld.com is Now selling Unlimited everthing website hosting! You will recieve a hosting plan that has unlimited Space, unlimited bandwith, Unlimited Mysql's, Unlimted Pop 3 email accounts, and the list goes on and on! So dont wait another Minute, review this deal at Noviaworld.com
Looking for Infusions, Mods or even Technical Support? Then checkout Our support forums. We look forward in helping you with all your questions. We hope you will submit your mods as well.
Just a reminder to all. to view all the downloads, forums and everything else, you will need to Register Here First or all options will not be shown to you. All memberships are completely free! We will not ask you for money to join our site.
PHP-Fusion Themes - The largest maker of Themes designed for PHP-Fusion.
Knowledgeable staff onboard to answer all your theme related questions.
Forums packed with information to assist you in your search for answers.
We offer Custom Theme Designs to meet your specific needs.
Strona Główna Artykuły Download Linki Kategorie Newsów Kontakt Galeria Księga Gości Active.Region.Maps 25 Wrzesień 2020
Aktualny obraz z SOHO
SOS PTMA
SOS PTMA
Grupa SOS FB
SOS PTMA Grupa FB
Forum Obserwatorów Nieba
FORUM SOS PTMA
Strona Janusza Wilanda
AstroJaWil
Rafał Tomasik
AlmSun
David Evans
coleshillastronomy
POA-blog
POA
PTMA Poznań
PTMA Poznań
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
GLOBE
Astro-ranking
UNIVERSE-site | Ranking Stron Astronomicznych
CV-Helios
CV-Helios
Heliofisica
Blog Paco
Powitanie
Witam na mojej stronie. Jeśli podobnie jak ja interesujesz się astronomią to znalazłeś się na odpowiedniej stronie. Od 2012 roku jestem koordynatorem Sekcji Obserwacji Słońca przy Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii. Reaktywowana przeze mnie sekcja skupia obserwatorów Słońca z Polski i zagranicy. Swoje raporty z obserwacji opracowujemy bezpośrednio na nowo przebudowanej stronie. Jeśli masz podobne zainteresowanie to zapraszam do nas. Z lewej strony znajdziesz link do naszej sekcji SOS PTMA, a jeśli chcesz się bezpośrednio skontaktować ze mną to wyślij email astrotafig@gmail.com. Na portalach społecznościowych: https://www.facebook.com/tadek.astrotafig.1 https://twitter.com/home?lang=pl
Poradnik Obserwatora Słońca SOS PTMA
Ostatnio dokopałem się do czegoś co nigdy nie zostało publicznie opublikowane. Jest to poradnik obserwatora Słońca SOS PTMA. Zrobiłem z tego krótki film.

11.04.2019 Grupa 2738
Dzisiaj ranek bezchmurny to od razu przystąpiłem do obserwacji. Tak jak wczoraj użyłem obu teleskopów. Do projekcji zastosowałem takiej siatki, która przedstawiam poniżej. Po wyznaczeniu równika i przyłożeniu siatki heliograficznej uzyskałem szerokość heliograficzną plamy B= 06. Na tarczy wiele się nie zmieniło jeśli chodzi o obraz grupy. Nadal jest to plama z jednym półcieniem i obok dwie mniejsze bez półcienia. Oczywiście tak się ma sprawa w moich teleskopach. Seeing 3, wiatr2,widocznosć 2, grup 1N, plam 2. R=13,SN=12,CV 10. Wydaje się jakby plama próbowała się rozerwać, czy tak będzie zobaczymy.


Grupa plam 2735
Ciekawe Zjawiska Dzisiaj 18.03.2019 pokazała się nowa grupa . W grupie zaobserwowałem 4 plamy, w tym dwie z półcieniami. Klasyfikacja CV Dao lub Dro. Trochę mało czasu bowiem obserwacja przed zachodem. Grupa pojawiła się daleko od równika Słońca. R = 14 a SN =22. Pod spodem poglądowy rysunek z programu AlmSoS. Tendencja rozwojowa. Na pewno mamy do czynienia z grupą dwubiegunową. W moim teleskopie północ na dole szkicu.
http://sos.poa.com.pl/forum/download/file.php?id=887&mode=view
Nasz kolega Dr. Wojtek Borczyk odszedł do gwiazd

27 lutego niespodziewanie, w wieku 54 lat odszedł nasz wspaniały Kolega, doktor Wojtek Borczyk. Był prawdziwym pasjonatem astronomii, choć może czasem żałował, że nie uprawia jej sto lat temu. Meandrując pomiędzy zamiłowaniem do astronomii i rodzinnymi tradycjami medycznymi, ukończył ostatecznie specjalność „astrometria” na Wydziale Fizyki UAM w roku 1991, a osiem lat później obronił na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu pracę doktorską na temat gwiazd kataklizmicznych. 

Dał się poznać jako serdeczny, pełen dobrego humoru Człowiek, niezastąpiony Kompan do przerw na herbatę i rozmów o zegarach, samochodach w ogóle, a Willysie w szczególności, motocyklach, krucjatach, historii astronomii, kotach, absurdach z życia wziętych i setkach innych spraw, które go frapowały. Nie potrafił zasiedzieć się w żadnej wąskiej specjalności, ale miał w sobie szczerość zamiłowań, którą zjednywał sobie słuchaczy – zwłaszcza przy okazji wykładów popularnych. 

Uwielbiał stare gruchoty, lecz los nie dał mu zakosztować tej roli. Jego przysłowiowe „ojojoj” i „nie jest dobrze” długo jeszcze będą powtarzane w Obserwatorium, ale trudno się pogodzić z tym, że nie padną już z ust ich Autora. 

Żegnaj Wojtku. Wypijemy herbatkę myśląc o Tobie. 

Wojtek Borczyk był prawdziwym kolegą. Nigdy nam nie odmówił. Był stałym wykładowcą na spotkaniach naszego oddziału PTMA. Potrafił fantastycznie opowiadać czasem o trudnych pojęciach astronomicznych. Z chęcią angażował się w nasze poczyniania. Łaczymy się w głębokim smutku. Stąd na naszej stronie i forum żałobne motywy. Przypis TF


II Zjazdu SOS PTMA nie będzie w tym roku
Jak większość z was dowiedziała się za pośrednictwem portali społecznościowych II Zjazd SOS PTMA w 2018 roku się nie odbędzie. Niestety z powodów osobistych musiałem wcześniej podjąć decyzję o odwołaniu II zjazdu naszej sekcji, który miał się odbyć w Piwnicach we wrześniu 2018 roku. Zjazd prawdopodobnie odbędzie się za rok. Postaram się załatwić prelegenta, który zapoznał by nas z klasyfikacją CV. Nasza sekcja została zauważona przez dyrektora CV Helios Pana Malde i dostałem zaproszenie do wysyłania raportów związanych z aktywnością Słońca opartych o kalsyfikację CV. Wcześniej w naszych nowych raportach na przebudowanej stronie mamy już możliwość wyznaczania współczynnika CV.
Zapraszam do sprawdzania wiadomości dotyczących zjazdu na naszej stronie sos.poa.pl oraz na stronie grupy na portalu społecznościowym facebook.

Koordynator SOS PTMA
Tadeusz Figiel
II Zjazd Sekcji Obserwacji Słońca
Uwaga!
W 2018 roku czeka nas II już Zjazd naszej Sekcji, dlatego już dzisiaj chciałbym wiedzieć, ilu będzie uczestników zjazdu? Zjazd odbędzie się w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym W Niepołomicach pod Krakowem. W tym celu nasza koleżanka i obserwator Słońca przygotowała dla was ankietę.
https://goo.gl/forms/XJ73hGLu4lEtvY2o1
Po rozmowie z dyrektorem MOA http://moa.edu.pl Panem Dominik Pasternak mogę przekazać wam to, co ustaliliśmy. Ośrodek MOA posiada 40 miejsc noclegowych. Do naszej dyspozycji jest 5 domków po 8 miejsc w każdym. Koszt noclegu za dobę wynosi 30 zł. od osoby. Dyrektor zgadza się na miejsce dla sponsora. Chodzi o wystawę sprzętu astronomicznego czy fotograficznego. Sam zgłosił również możliwość seansu w planetarium. Nie ma niestety stołówki ale jest możliwość zamówienia kateringu lub posiłków w restauracji, do których jest 10 minut drogi.
W razie pogodnej nocy Pan Pasternak zaproponował obserwacje w obserwatorium. W związku z naszymi zjazdami poszukiwaniem i rozmowami ze sponsorami zajmie się dr Tomasz Książczyk mający już pewne doświadczenie.
Na tą chwilę (21 lutego) w II zjeździe SOS PTMA zgłosiło swoją chęć uczestnictwa 36 osób.

Koordynator SOS PTMA
Tadeusz Figiel
I Zjazd Sekcji Obserwacji Słońca
Astro-spotkania I Zjazd SOS PTMA Bachotek 2016

O SŁOŃCU NAD JEZIOREM BACHOTEK

I Zjazd Sekcji Obserwacji Słońca PTMA, po jej reaktywacji w 2013 r., odbył się w dniach 9–11 września 2016 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym UMK w Bachotku k. Brodnicy. Wybór miejsca przeuroczy: cisza, spokój, las, jezioro - to warunki idealne na spotkanie miłośników astronomii i obserwacji Słońca.
Konferencja mogła się odbyć dzięki funduszom uzyskanym od głównego sponsora, którym była Grupa ENERGA. Bardzo pomógł w organizacji Zjazdu redaktor naczelny URANII, Maciej Mikołajewski, częsty bywalec w tym ośrodku. Prezes PTMA, Janusz Jagła, sprawował pieczę nad stroną finansową konferencji oraz wypełnianiu wszystkich wymagań sponsora. Do Ośrodka w Bachotku przyjechało 25 uczestników z całego kraju, miłośników, którzy swoją pasję poświęcają całkowicie Słońcu. W sposób systematyczny obserwują Słońce, skrupulatnie zapisując w dziennikach obserwacyjnych ilość grup i plam słonecznych, wyznaczając aktywność słoneczną na każdy, pogodny dzień. Swoje miesięczne obserwacyjne raporty wysyłają do Sekcji Obserwacji Słońca. Efektem ich prac jest sporządzany wykres aktywności naszego Słońca zamieszczany na żółtej stronie każdego numeru URANII.
Uczestnicy Zjazdu w większości znali się tylko z Facebooka, mając ze sobą kontakt bardziej wirtualny. Zjazd SOS PTMA umożliwił nam spotkanie się w sposób bezpośredni. Uczestnicy wymieniali doświadczenia na temat własnych metod obserwacji: projekcyjnej, wizualnej i fotograficznej. Koordynator Sekcji zaprezentował swój teleskop, przez który może obserwować Słońce, nie używając ciemnego filtra. Teleskop wzbudził ogólne zainteresowanie; tajemnica tkwi w wytrawieniu zwierciadła i lustra wtórnego. Przez okular teleskopu bez przeszkód można było zaobserwować grupę plam słonecznych, a w niej liczne plamy i plamki.
W sobotę, 10 września od godziny 10.00 rozpoczęła się I Sesja Zjazdu. Pierwsze wystąpienie miał Marcin Jeziorny, który w swoim referacie omówił sposób pozyskiwania funduszy unijnych w celu rozpowszechniania astronomii. Ciekawy wykład wzbogacony slajdami na temat aktywności słonecznej wygłosił Maciej Mikołajewski. Wykład uzmysłowił nam, jak zróżnicowany jest jego obraz. Na sferze niebieskiej Słońce to tylko pozornie ognista, jasna kula, ogrzewająca nas swoim promieniowaniem. W rzeczywistości poznanie jego tajemnic prowadzi do zrozumienia, jakie jeszcze procesy tam zachodzą. W szczególności, w jaki sposób poprzez generowane na Słońcu pola magnetyczne i wypływy materii, wpływają na Ziemię i cały Układ Słoneczny.
Po tym wykładzie, o godz. 12.30 wszyscy uczestnicy udali się do Brodnicy w celu zwiedzenia tzw. astrobazy przy tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym, czyli szkolnego obserwatorium, gdzie regularnie odbywają się pokazy nieba, Słońca i różnych zjawisk astronomicznych. Przewodniczką po astrobazie była Agnieszka Sternicka.
Po powrocie z Brodnicy, o godz. 17, uczestnicy Zjazdu przystąpili do II Sesji. Rozpoczął ją Janusz Bańkowski prezentacją programu Astro-Excel i napisanych właśnie w Excelu programów CANON i FAZA do obliczeń zaćmień Słońca. Następnie koordynator SOS PTMA przedstawił historię reaktywacji Sekcji i jej strony internetowej: http://sos.poa.com.pl Zapoznawał kolegów i koleżanki, w jaki sposób wypełniać znajdujący się tam raport obserwacyjny.
Z kolei kol. Łukasz Wojtyniak, prezes Poznańskiego Oddziału PTMA, na przykładzie własnych działań omówił popularyzację astronomii w placówkach oświatowych. Bardzo ciekawy wykład wygłosił Dominik Gronkiewicz, prawdziwy heliofizyk. Jego tematyką były naukowe, fotograficzne obserwacje Słońca, szczególnie w rejonie rozbłysków. Rozbłyski słoneczne, jak dowiedzieliśmy się z wykładu, to procesy powstające nagle blisko powierzchni Słońca. Czas trwania tych zjawisk zawierają się między kilkoma minutami do 2 godzin. Podczas rozbłysku, czyli do nagłego pojaśnienia w obszarze niewielkiego fragmentu tarczy słonecznej, są emitowane ogromne ilości energii w postaci przede wszystkim twardego promieniowania elektromagnetycznego. Wykładowca stwierdził, że amator, miłośnik astronomii, bez przeszkód może przeprowadzać obserwacje rozbłysków. Takie obserwacje były szczególnie cenne podczas realizacji projektu F-Chroma, adresowanego m.in. do amatorów. Na koniec zaznaczył, że im zdjęcie „bardziej surowe” i mniej obrabiane w programach komputerowych dla poprawienia ich urody, tym większa może być ich wartość naukowa.
Ostatnim punktem Sesji była prezentacja nowo powstałego Kalendarza Astronomicznego SOS PTMA na 2017 r. Kalendarz jest adresowany głównie do obserwatorów Słońca. Można w nim wprowadzać zapiski obserwacji Słońca. Na każdy dzień roku zamieszczony jest kontur tarczy słonecznej, na której można zaznaczać położenia plam słonecznych. W Kalendarzu również znajdują się ciekawe opisy zachodzących zjawisk astronomicznych, m.in. zakrycia jasnych gwiazd przez tarczę Księżyca.
Po zakończonych odczytach, o godz. 21.00 rozpoczęło się spotkanie towarzyskie przy ognisku i grillu. Dyskutowaliśmy na wszelkie możliwe tematy, nie tylko o Słońcu, ale o astronomii jako dziedzinie nauki i jako naszej pasji. Dyskusja na różne zagadnienia astronomiczne trwała do późnych godzin nocnych.
W ostatni dzień Zjazdu, 11 września odwiedziliśmy obserwatorium astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem. Radioastronom, dr Paweł Wolak z Centrum Astronomii UMK, pokazywał nam pracę radioteleskopu, natomiast Maciej Mikołajewski oprowadził nas po wszystkich pawilonach z teleskopami optycznymi. Duże wrażenie wywarł na nas wciąż największy teleskop w Polsce. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że może on wykonywać swoją prace w dwóch niezależnych systemach: jako teleskop Cassegraina o średnicy zwierciadła głównego 900 mm i ogniskowej 13500 mm albo kamery Schmidta o średnicy płyty korekcyjnej 600 mm i ogniskowej 1800 mm. Zmiana systemu optycznego wymaga jednak użycia specjalnego, zamocowanego na kopule dźwigu i zwykle trwa około 2 godzin.
O godzinie 15.00 większość uczestników pożegnała się, wyrażając nadzieję, że nie jest to ostatni Zjazd Sekcji. I Zjazd SOS PTMA był dla wszystkich wyjątkowy! Bezpośrednia wymiana doświadczeń i poglądów na zagadnienia związane z tematyką słoneczną sprawiły, że poziom naukowy naszej Sekcji znacząco się podniósł. Była też okazja, aby w sposób bezpośredni nawiązać znajomości z koleżankami i kolegami z całego kraju, którzy fascynują się Słońcem.

Przygotowanie i opracowanie
Tadeusz Figiel
Janusz Bańkowski
Majowe spotkanie O / Poznań PTMA
Na majowym spotkaniu O / PTMA Poznań promowałem nasz biuletyn zaćmieniowy. Na tą okazję wydrukowałem parę stron biuletynu ze starą wersją okładki.Biuletyn zaćmieniowy
Mam bardzo miłą wiadomość. Po krótkiej ale rzeczowej rozmowie zMieczysław Janusz Jagła uzyskaliśmy wsparcie finansowe naszego biuletynu. W związku z tym zmieniła się cena biuletynu. W rozmowie z prezesem PTMA ustaliliśmy, że kupujący biuletyn zapłaci...20 zł + koszt przesyłki - około 10 zł. Wsparcie może dotyczyć nawet 40 egzemplarzy. To co robimy? Dopisujemy się. Taniej już nie będzie. Wielkie dzięki Panie Mieczysławie.
Poniżej lista chętnych na biuletyn
Aktualizacja 10 maj 2015
1. Tadeusz Figiel szt.2
2. Janusz Bańkowski szt.2
3. Karol Wójcicki szt.1
4. Agnieszka Nowak szt.1
5. Jerzy Bohusz szt.1
6. Wacław Moskal szt.1
7. Paweł Górka szt.1
8. Krzysztof Baranowski szt.1
9. Zdzisław Kołtek szt.2
10. Adam Tomaszewski szt.1
11. Łukasz Wojtyniak szt.1
12. Aleksandra Kubalczak szt.1
13. Paweł Górka szt.1
14. Mariusz Krukar szt.1
15. Piotr Skorupski szt.1
16. Mieczysław Janusz Jagła szt.1
17. PTMA szt.1
18. Krzysztof Kida szt.1
19. Tomasz Zaraś szt.1
20. Janusz Wiland szt.2
21. Tomasz Suchodolski szt.1
22. Przemysław Rudź
23. Ariel Majcher szt.1
24. Przemysław Tarasiewicz szt.1
25. Sławek Krlikowski szt.1
26. Paweł Borowski.szt 1
27. Katarzyna i Krzysztof Kamińscy szt.1
Mamy czas do 15 maja 2015 roku
Zapisać się można również podając swój email na adres
astrotafig@gmail.com

Dwie luźne strony Biuletynu

Koniunkcja Ksieżyca i Aldebarana
Astro i obserwacje Dzisiaj o godz. 17.30 przypadła koniunkcja Księżyca i Aldebarana. Odległość obu obiektów to 0,6 stopnia. Zdjęcie wykonałem aparatem Nikon D40, obiektyw Sun Auto Zoom 85 - 210. Od tej koniunkcji zaczyna się seria zakryć Aldebarana. Niestety w Polsce będziemy widzieć zaledwie 3 zakrycia.


Biuletyn SOS PTMA w wersji papierowej
Jest propozycja wydania papierowego biuletynu nr. 6 SOS PTMA w ograniczonej ilości a zebrane pieniądze przeznaczyć na utrzymanie naszej strony na serwerze POA. Dodam, iż w biuletynie znajdzie sie obszerny referat z I Konwentu Heliofizycznego w Białkowie, raport z obserwacji oraz słoneczna astronomia Janusz Bańkowski. W biuletynie również wspaniałe zdjęcia Renims Poland. Co wy na to? byliby chętni na zakup takiej niezwykłej pamiątki? Czekam na wasze opinie.
Strona 4 z 20 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Informacja
widgeo.net
Imienniczek
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 50
Nieaktywowany Użytkownik: 1057
Najnowszy Użytkownik: JBspunti


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu