OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE "ASTROTAFIG"
Noviaworld.com is Now selling Unlimited everthing website hosting! You will recieve a hosting plan that has unlimited Space, unlimited bandwith, Unlimited Mysql's, Unlimted Pop 3 email accounts, and the list goes on and on! So dont wait another Minute, review this deal at Noviaworld.com
Looking for Infusions, Mods or even Technical Support? Then checkout Our support forums. We look forward in helping you with all your questions. We hope you will submit your mods as well.
Just a reminder to all. to view all the downloads, forums and everything else, you will need to Register Here First or all options will not be shown to you. All memberships are completely free! We will not ask you for money to join our site.
PHP-Fusion Themes - The largest maker of Themes designed for PHP-Fusion.
Knowledgeable staff onboard to answer all your theme related questions.
Forums packed with information to assist you in your search for answers.
We offer Custom Theme Designs to meet your specific needs.
Strona Główna Artykuły Download Linki Kategorie Newsów Kontakt Galeria Księga Gości Active.Region.Maps 04 Kwiecień 2020
Aktualny obraz z SOHO
SOS PTMA
SOS PTMA
Grupa SOS FB
SOS PTMA Grupa FB
Forum Obserwatorów Nieba
FORUM SOS PTMA
Strona Janusza Wilanda
AstroJaWil
Rafał Tomasik
AlmSun
David Evans
coleshillastronomy
POA-blog
POA
PTMA Poznań
PTMA Poznań
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
GLOBE
Astro-ranking
UNIVERSE-site | Ranking Stron Astronomicznych
CV-Helios
CV-Helios
Heliofisica
Blog Paco
Powitanie
Witam na mojej stronie. Jeśli podobnie jak ja interesujesz się astronomią to znalazłeś się na odpowiedniej stronie. Od 2012 roku jestem koordynatorem Sekcji Obserwacji Słońca przy Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii. Reaktywowana przeze mnie sekcja skupia obserwatorów Słońca z Polski i zagranicy. Swoje raporty z obserwacji opracowujemy bezpośrednio na nowo przebudowanej stronie. Jeśli masz podobne zainteresowanie to zapraszam do nas. Z lewej strony znajdziesz link do naszej sekcji SOS PTMA, a jeśli chcesz się bezpośrednio skontaktować ze mną to wyślij email astrotafig@gmail.com.
Nowy serwer dla SOS PTMA
Newsy Witam!
Od wczoraj jesteśmy na nowym serwerze POA. Stary serwer, na którym znajdowała się nasza strona przestał działać. Byliśmy zmuszeni przenieść stronę na inny serwer. Od samego początku z tamtym serwerem było sporo kłopotów. Myślę, że dzięki prezesowi POA Łukaszowi Wojtyniakowi zagościmy tutaj na dłużej. Wszystko w / Profil / wykonujemy identycznie jak poprzednio.
Pozdrawiam i życzę przyjemności z współpracy z naszą sekcją.
Teraz logujemy się na nowy adres:
http://sos.poa.com.pl
Koordynator SOS PTMA
Tadeusz Figiel
PTMA Poznań w Radio Merkury
Astro-spotkania
Spotkanie O/PTMA Poznań
Astro-spotkania 21.11.2014 roku o godzinie 19:00 w obserwatorium UAM w Poznaniu przy ul. Słonecznej 36. spotkaliśmy się na zebraniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - oddział Poznań. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez Łukasza Wojtyniaka zdjęć oraz krótkiego sprawozdania z "Nocy Naukowców" oraz jego wizyty w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Następnie przedstawił bardzo ciekawą prezentację o boskiej cząsteczce Higgsa. Zagadnienie niezwykle fascynujące. Oczywiście rozgorzała wśród nas gorąca dyskusja na ten temat. Na koniec zajęliśmy się sprawami organizacyjnymi. Na następnym zebraniu uzupełnię Łukasza prezentację pod kątem czysto fizycznym.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do przybycia na spotkanie w grudniu. Dokładny termin podamy niebawem. (tekst Adam Tomaszewski)

Relacja z I Konwentu Heliofizycznego Białków 2014
Astro-spotkania W dniach 11 – 12 października 2014 roku został zorganizowany I Ogólnopolski Konwent Heliofizyczny „HELCON 2014” przez Futorologiczne Koło Naukowe 42 przy Uniwersytecie Wrocławskim. Miło nam , że naszą Sekcję SOS PTMA dostrzeżono jako równoprawnego partnera do współpracy w ramach naukowych prowadzonych systematycznych obserwacji naszej dziennej gwiazdy pod względem wizualnym jak i fotograficznym . Sekcję SOS PTMA na Ogólnopolskim Konwencie Heliofizycznym HECON 2014 reprezentował koordynator Tadeusz Figiel , Agnieszka Nowak , Łukasz Wojtyniak i Janusz Bańkowski. Natomiast koło futurologiczne reprezentowali: Prezes Anna Pluskota, Michał Bednarek, Łukasz Dudka.
Pierwszy dzień konwentu to zwiedzanie obserwatorium i uczestniczenie w obserwacji protuberancji, wykład prof. Rudawego i prof. Kołomańskiego. Drugi dzień to prelekcje koordynatora SOS PTMA Tadeusza Figla oraz Łukasza Dudki.
Szczegółowa relacja z I Konwetu Heliofizycznego Helcon 2014 ukarze się w czasopiśmie " Urania i Postępy Astronomii"Zdjęcie grupowe uczestników konwentu, wraz z prof. Rudawym.Przy koronografie.Pokój do obserwacji.
Moja prezentacja na youtube
Pokaz Księżyca
Astro i obserwacje Pogoda dopisywała przez cały dzień, a więc spodziewałem się ładnego obrazu naszego satelity w teleskopie. Początkowo zapowiadało się, iż na pokaz przybędzie parę osób.
Jednak stało się zupełnie inaczej. Na moim podwórku pojawiło się kilkanaście osób i do tego ze swoimi teleskopami. Dysponowaliśmy zatem dość dużym refraktorem Sky Watcher, dziecięcym teleskopem firmy Optikon i moim reflektorem 200 x 1000.
Bez trudu porozstawialiśmy zgromadzony sprzęt no i zaczęły się porównania, w którym lepiej widać. Na początek oglądaliśmy Księżyc w powiększeniu około 30x używając do tego okular vixen 31mm. Obraz w tym okularze był bardzo wyraźny, choć z racji małego powiększenia nie uwydatniał tych najmniejszych kraterów. Powiększenie 100x już było znacznie lepsze, a dopiero 200x w połączeniu z filtrem OIII dawał pokazywał już bardzo dużo szczegółów, szczególnie przy terminatorze. Na ustach uczestników pojawiły się słowa zachwytu..
Równie dobrze prezentował się Księżyc w refraktorze i małym reflektorku.. W tym sprzęcie jednak należałoby wymienić standardowe okulary na przynajmniej plossl.
Do podziwiania innych obiektów mieliśmy jeszcze lornetkę.
Szkoda, że nie widzieliśmy zapowiadanej flary Iridium 65. Prawdopodobnie budynki w tym przeszkodziły i zbyt niska wysokość satelity nad horyzontem.
Po pokazie wykonałem zdjęcie podziwianego obiektu. Jednak Księżyc zszedł już niżej i seeing nie był już taki jak na pokazie. Stąd nie szło ustawić dobrej ostrości.
Wszystkim uczestnikom pokazu tym małym i dorosłym bardzo dziękuję za
przybycie.Helcon 2014

Pokaz Nieba
Astro i obserwacje Znajomość przez mieszkańców
Widoczny niemal cały widnokrąg
Położenie z dala od lamp ulicznych
Przyznam się, że do końca drżałem w powodzenie tego planu obserwacyjnego.
Rankiem nic nie wskazywało na to aby pogoda miała się popsuć. Niestety na parę godzin przed pokazem spadł deszcz. Około 20,00 zaczęło się wypogadzać i wraz z Renata Binkiewicz postanowiliśmy, że się nie poddamy i doprowadzimy to do końca.
Wraz z Przemkiem wstawiliśmy się na wspomnianym miejscu o 21.30 aby zdążyć rozłożyć sprzęt zanim najadą uczestnicy spotkania. Wszystko zostało zorganizowane z marszu i nie było czasu na jakiś plan tego co będziemy podziwiać na niebie. Z uwagi na możliwość popsucia się pogody od razu ustawiłem teleskop na hi i xi Perseusza. Ten widok w teleskopie musiał zrobić piorunujące wrażenie tych, którzy dotychczas wiedzieli gdzie jest duży wóz, część gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Obie gromadki przepięknie lśniły w polu widzenia dwu calowego okularu let 25mm. Taki obrazek tej gromadki widnieje w tle na moim profilu facebooka. Oczywiście ustawiła się kolejka aby zobaczyć coś czego nie zobaczymy gołym okiem. Dodatkowym atutem była właśnie możliwość zobaczenia tych gromadek razem. Później skierowałem teleskop na gwiazdozbiór Herkulesa, gdzie oczywiście króluje gromada kulista M13. Można było podziwiać dosłownie mrowie maleńkich łebków od szpilek tworzących kulę. W tym czasie kolega Przemek pokazywał na niebie asteryzm Wieszak, posługując się lornetką astronomiczną oraz wskaźnikiem laserowym.
Ażeby pokazać, że jednak są nie tylko gromady kuliste i otwarte ustawiłem teleskop na gwiazdozbiór Andromedy i tam podziwialiśmy galaktykę M31. Po 23.00 za drzew wyłoniła sie M45 czyli sławne Plejady, które podziwialiśmy już przez lornetkę, bo teleskopy zaparowały, a na niebie pojawiła się mgła. Dla wytrwałych przygotowałem mocny akcent.
Przy pomocy aplikacji ISS Detektor mogliśmy podziwiać wspaniałe dwie flary Iridium.
Ta druga flara Iridium 65 zrobiła błysk o jasności -6 mag. Dodam, że to półtora razy więcej od jasności planety Wenus. Wszystkim uczestnikom chciałbym podziękować za tak liczne przybycie na pokaz. Koledze Przemkowi za wszelaką pomoc, memu synowi Mateusz Figiel za pomoc przy montażu i demontażu sprzętu.
Kochani piszcie kto był, bo nie było czasu na przedstawianie się i jakie wrażenia pozostawił pokaz. Czy już sami potrafilibyście wskazać niektóre gwiazdozbiory?
Czekam na komentarze.

Foto. Dawid Gruchot
Astronomiczna prelekcja dla uczniów szkoły gimnazjalnej w Ryczywole
Astro-spotkania Wczoraj w ramach szkolnego projektu w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywoleprzeprowadziłem prelekcję dotyczącą obserwacji nieba. Kierownikiem projektu była Pani Joanna Berndt. Był to mój absolutny debiut w roli prelegenta. Szkoda tylko, że niebo nam nie dopisało. W ramach prelekcji przedstawiłem swój teleskop, jego budowę oraz inne rodzaje teleskopów. Omówiłem posługiwanie się obrotową mapką nieba, a także korzystanie z dobrodziejstw telefonii komórkowej dla celów astronomii.Pokazałem na podstawie aplikacji "Mobile Obserwatory" co moglibyśmy widzieć na niebie gdyby była pogoda.. Potem w salce omawiałem w jaki sposób odnaleźć gwiazdę północną i przedstawiałem za pomocą programu AstroJaWil Janusz Wiland.zdjęcia niektórych mgławic.Zaprezentowałem również czasopismo Urania - Postępy Astronomii, której jestem współpracownikiem pisząc artykuły naszej sekcji http://sosptma.astrowww.pl/ do działu " Obserwator Słońca".
Zakończeniem była mała biesiada przy grillu i przepysznych rogalikach pani Asi. Dziękując za miłe przyjęcie obiecuję spotkać się znów pod ciemnym niebem na obserwacjach.
komentarze na facebooku:
Jacek Patka - super gratulacje

Tomasz Zaraś - Pierwsze koty za płoty Tadeuszu Gratuluję inwencji twórczej oraz chęci do prelekcji, nie wielu obserwatorów- miłośników się zdobywa na to, by prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą, dlatego ludzie Tacy jak Ty, są naprawdę bezcenni w dzisiejszym świecie Ja tutaj, pragnę podziękować za podręcznik, jaki od Ciebie otrzymałem, jest w nim wiele wskazówek na różne zajęcia z dziećmi i nie tylko. Cieszę się razem z Tobą i życzę wielu -wielu- wielu prelekcji i spotkań pod gwiazdką

Łukasz Wojtyniak - Również przyłączam się do gratulek Początki najtrudniejsze ale dobrze że coś w ogóle poszło bo u mnie nic nie było widać oprócz bramek w finale. Niestety nie wiem czy będę mógł być w sobotę na pokazie, okaże się.

Elzbieta Kozuchowska - Gratuluje Tadziu ciesze sie bardzo i zycze wielu wielu prelekcji i spotkan

Joanna Berndt- W imieniu uczestników jeszcze raz dziękuję za spotkanie. Nie pozostaje nam nic innego jak dobrać odpowiedni termin z odpowiednią pogodą do obserwacji Nasza ciekawość nie została zaspokojona.
W stronę gwiazd
Astro-spotkania W stronę gwiazd.... pierwszy krok wykonają już niedługo ryczywolskie AleBabki. Drogę wskaże Tadeusz Figiel
Czy ktoś spoza AleBabek jest chętny jeśli wieczory z gwiazdami :-) staną się cykliczne?
Na zachętę fotka z dniem powszednim na najbliższej gwieździe ;-)


Zdjęcie:
Reaktywacja O / PTMA Poznań
Poznań ma znów swój oddział PTMA. Jako siedzibę zaproponowano nam przez samego prof. Edwina Wnuka Obserwatorium Astronomiczne UAM w Poznaniu na ul. Słonecznej 36. Tam też odbyło się I Walne zebranie członków reaktywowanego oddziału. Wszystko dzięki staraniom Robert Twarogal. Z niektórymi członkami znałem sie tylko z forum, teraz spotkaliśmy się na żywo. Został wybrany zarząd, do którego ja z racji funkcji koordynatora SOS PTMA nie wchodzę.Więcej wiadomoiści na
forumastronomiczne.pl
Mam aż nadto pracy z koordynowaniem sekcji. Wielkie podziękowania dla prof. Wnuka za obecność i gorące przywitanie nas, chcących kontynuować popularyzację astronomii w oddziale PTMA Poznań. Zaproponował na również spojrzenie na niebo przez legendarnego Zeissa
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/71/Zeiss2.jpg
Miłym upominkiem dla każdego z obecnych na spotkaniu był egzemplarz Uranii 6/2013 dzięki wspaniałomyślności redaktora naczelnego Uranii prof. Macieja Mikołajewskiego. Członkowie również rozważą propozycję prenumeraty czasopisma dla członków PTMA na adres oddziału.
Małe szybkie lukanko
Astro i obserwacje Wczoraj można było podziwiać jedynie najjaśniejsze obiekty na niebie. Osoba towarzyszącą był Przemek( Przemo77). Oczywiście musiałem szybko przerobić montaż ( U ) mojego nevtona 200 /1000 z przystosowania do obserwacji Słońca, na taki aby można było podziwiać choćby mocno oświetlający Księżyc. Aby nie dostać oczopląsu wkręciłem w okular filtr O III, który ściemniał i dawał ładny zielony obraz naszego naturalnego satelity. W taki sam sposób patrzeliśmy na mgławicę w Orionie M42. Do Plejad założyłem okular let 25mm 2". Potem jeszcze Jowisz ze swoimi księżycami, z widocznymi pasami na tarczy. Cieszę się, że mogłem poznać nowego zapaleńca w osobie Przemka, który na lukanko zabrał ze sobą swoją super lornetkę Nikon 10 x 50.
Strona 4 z 19 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Informacja
widgeo.net
Imienniczek
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 50
Nieaktywowany Użytkownik: 1057
Najnowszy Użytkownik: JBspunti


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu