Ciekawa koniunkcja
Dodane przez tafig dnia 13. wrzesień 2020
Jutro po 02.00 a nawet nad ranem przed 05.00 czasu lokalnego będzie można podziwiać ciekawą podwójną koniunkcję Księzyca z Praeseppe oraz Wenus w niespełna 2 stopniowej odległości.
Obraz może zawierać: tekst „wa dac U.LIVE KSIĘŻYC(15%) 15%) KONIUNKCJA KSIĘŻYCA, WENUS M44 PIĘKNEZBLIŻENIENA NA PORANNYM NIEBIE ZBLIŻENIE WRZEŚNIA OD OK. 02:30”Rozszerzona zawartość newsa
Z głową w gwiazdach.

Już jutro przed świtem (poniedziałek) czeka nas przepiękny widok na niebie: Księżyc oświetlony w 15% zbliży się do wyjątkowej jasnej planety Wenus i urokliwej gromady otwartej M44 w Raku 😍

Takie zbliżenia na niebie nazywamy koniunkcjami. Księżyc cyklicznie co kilkanaście dni zbliża się do rożnych jasnych planet widocznych na niebie. W ostatnich dniach mieliśmy okazję oglądać jego wyjątkowo bliskie spotkanie z Marsem. Tym razem jednak, spotkaniu z jasną Wenus będzie towarzyszyła gromada otwarta M44 w konstelacji Raka.

Gromada M44 jest widoczna na niebie gołym okiem jako gwiezdna chmurka, którą można obserwować na tle ciemnego nieba. Przy pomocy prostej lornetki będziecie mogli dostrzec tam ok. 75 gwiazd. Jej obecność podczas dzisiejszej koniunkcji, nada jej przepięknego charakteru. Całe trio będzie niezwykle wdzięcznym prezentować się na fotografiach krajobrazowych.

Aby uwiecznić tę koniunkcję z elementami krajobrazu, musicie wybrać się na "polowanie" krótko po ich wschodzi ok. godziny 2:00. Całość będzie prezentowała się do ok. 4:30-5:00 gdy zacznie świtać. W tym czasie wszystkie obiekty będą wisieć ok. 30 stopni nad wschodnim horyzontem.

‼️ Przyjrzyjcie się jutro rano bardzo uważnie planecie Wenus. Możecie mi uwierzyć, że gdy kolejny raz ją zobaczycie, będziecie o niej myśleć zupełnie inaczej niż kiedykolwiek wcześniej.
W poniedziałek zmieni się BARDZO wiele... 🤭